آموزش زبان عربی از طریق فیلم

آموزش زبان عربی از طریق فیلم + معرفی چند فیلم

آموزش زبان عربی از طریق فیلم

زبان عربی پنجمین زبان پر مخاطب با حدود 700 میلیون گویشور در سراسر جهان است. همچنین زبان رسمی ‌در بیش از 20 کشور است. در جنوب کشور ما هم اعراب ایرانی سکونت دارند. از طرفی ایران، مقصد گردشگری سلامت برای گردشگران کشورهای حوزه خلیج فارس است. بنابراین شاید به دنبال آموزش زبان عربی یا تقویت آن هستید تا در این حوزه به اشتغال بپردازید.

تدریس عربی، قبول سفارش ترجمه عربی ، دوبله، ساخت زیرنویس، کار در سفارت و…از شغل هایی هستند که می‌توانید با یادگیری این زبان، به آن‌ها بپردازید.

مزایای یادگیری زبان عربی از طریق فیلم

در هنگام یادگیری و آموزش زبان خارجی، باید به مهارت‌های زبانی از جمله دستور زبان، نوشتار، درک شنیداری و بیان شفاهی توجه شود. وقتی صحبت از درک شنیداری به میان می‌آید، فیلم‌ها گزینه‌ای عالی برای عادت به صدای زبان عربی و بهبود بیان شفاهی ما هستند.

اگر در منطقه عرب زبان ساکن نیستید یا دوستان عرب زبان ندارید، فیلم‌های عربی ابزاری مناسب برای تمرین این گویش هستند. در هر زبانی بین شکل رسمی‌ و گفتار خیابانی تفاوت وجود دارد. این اختلاف در زبان عربی بیشتر است، چون برخی از لهجه‌ها بسیار نامفهوم هستند.

I:\زبان عربی\where.JPG

بعلاوه فیلم‌ها می‌توانند واقعیت فرهنگی را به تصویر بکشند و شما را هر چه بهتر با فرهنگ عربی آشنا کنند. فیلم‌های عربی شما را به خوبی با جوامع عربی، فرهنگ و به ویژه سیاست آشنا می‌کنند.

فیلم‌های مناسب یادگیری عربی

1.حالا کجا بریم؟ یا Where Do We Go Now?

این فیلم ساخته خانم نادین لبکی کارگردان و بازیگر لبنانی در سال 2011 است و پس از نمایش در جشنواره کن، به پرفروش‌ترین فیلم عرب زبان در آن زمان تبدیل شد. داستان فیلم در یک روستای لبنانی می‌گذرد و تنوع مذهبی این کشور را برجسته می‌کند. در این دهکده، مسیحیان و مسلمانان در کنار هم زندگی می‌کنند و وقتی کشور دچار جنگ داخلی می‌شود، قهرمان‌های داستان باید یاد بگیرند که با وجود اختلافاتشان، با شرایط موجود و با یکدیگر کنار بیایند.

2.إنشالله إستفدت (Blessed Benefit)

فیلمی ‌از اردن که در سال 2016 منتشر شد. داستان فیلم بر یک کارگر ساختمانی به نام احمد متمرکز است که با قرار گرفتن در مکان و زمان نامناسب، در موقعیت خاصی گرفتار می‌شود. یک معامله تجاری به مشکل برخورده که او را راهی زندان می‌کند. در آنجا ابراهیم را ملاقات می‌کند که چندین بار کلاهبرداری کرده است. با این حال، ابراهیم می‌جنگد تا ثابت کند که بی‌گناه است، زیرا امیدوار است از زندان خارج شود و زندگی را از سر بگیرد. اما وقتی احمد مدت زمان بیشتری را در زندان می‌گذراند، متوجه می‌شود که شاید زندگی در داخل زندان، بهتر از زندگی به عنوان یک مرد آزاد است.

I:\زبان عربی\Blessed Benefit.JPG

3.توهین The Insult(2017)

یک درام لبنانی که تصور می‌کند اگر یک مسیحی و یک فلسطینی مجبور شوند در دادگاهی با یکدیگر روبرو شوند، چه اتفاقی می‌افتد. تونی که لبنانی و مسیحی است، یک کارگر فلسطینی را در ملک خودش می‌بیند و با عصبانیت نسبت به او واکنش نشان می‌دهد. مشاجره این دو که از حامیان پرشور احساسات ضد فلسطینی هستند، از کنترل خارج شده و به خشونت ختم می‌شود. این امر باعث می‌شود تا تونی از کارگر شکایت کند و با مشکلات و آسیب‌های پیش روی شهروندان لبنانی و فلسطینی، مواجه شود. در نهایت این فیلم در فهرست نهایی جایزه اسکار بهترین فیلم بین‌المللی قرار گرفت اما در مقابل فیلم زن شگفت‌انگیز، شکست خورد.

4.عمر(2013)

فیلم عمر داستان فردی فلسطینی را روایت می‌کند و نامزد بهترین فیلم بلند بین المللی در جوایز اسکار شد. این فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد. در فیلم، داستان زندگی یک بانکدار روایت شده که در آرزوی ازدواج با معشوقه دبیرستانی خودش است. یک روز وقتی او از سد کرانه باختری عبور می‌کند، سربازان اسرائیلی به او حمله می‌کنند. او و دوستانش برای انتقام گرفتن، شبانه یک سرباز را می‌کشند و زندگی آنها پس از دستگیری عمر به خاطر قتل، به کلی تغییر می‌کند.

5.وجده(Wadjda)

فیلم وجده برای اولین بار توسط یک زن عربستانی به نام هیفا المنصور کارگردانی شد و اولین فیلم بلندی است که به طور کامل در داخل عربستان فیلمبرداری شد. قهرمان آن دختری به نام وجده است که در ابتدای فیلم 10 سال دارد. او می‌خواهد از فروشگاهی که هر روز در حال رفتن به مدرسه از کنارش رد می‌شود، یک دوچرخه سبز بخرد. اما زنان و دختران در عربستان سعودی مانند ایران به لحاظ عقیدتی و فرهنگی، از حق دوچرخه سواری محرومند. او تصمیم می‌گیرد تا امور را به دست بگیرد و پول کافی برای خرید دوچرخه را به دست آورد.

I:\زبان عربی\Wadjda.JPG

6.شیخ جکسون(Sheikh Jackson)

مفهوم جعل هویت در فیلم شیخ جکسون، فراتر از مرزهای ملی و اینترنت است. این فیلم مصری به موضوع یکی از روحانیون اسلامی ‌می‌پردازد که سرگرمی‌خاصی دارد. او دوست دارد در اوقات فراغتش، مانند مایکل جکسون لباس بپوشد. جکسون بت دوران کودکی این روحانی بوده و پوشیدن لباس خواننده، روش او برای ادای احترام به جکسون است. با این حال در ابتدای فیلم، مرگ مایکل جکسون اتفاق می‌افتد و روحانی متوجه می‌شود که در ایمان و مذهب خودش تردید دارد، زیرا جکسون مردی بود که در دوران بلوغ از او الگو می‌گرفت.

7.ذیب(Theeb)

فیلم ذیب به کارگردانی ناجی ابونوور بریتانیایی-اردنی که در سال 2014 اکران شد، در اواسط جنگ جهانی اول اتفاق می‌افتد. یک پسر بادیه نشین به نام ذیب اخیراً به دلیل درگیری‌های منطقه‌ای یتیم شده است. او در سفری با برادرش، یک عرب و یک بریتانیایی همراه می‌شود. اما زمانی که فاجعه رخ می‌دهد، ذیب در بیابان تنها می‌ماند و باید راهی برای زنده ماندن پیدا کند. این فیلم اولین فیلم اردنی است که نامزد جوایز اسکار شد.

8.کفرناحوم(Capernaum)

نادین لبکی در سال 2018 با کپرناحوم بازگشت. داستانی درباره آنچه در زیر پوست لبنان اتفاق می‌افتد. زین، نوجوانی جوان از محله‌های فقیر نشین و بزهکار بیروت است. او خانه آشفته خودش را رها کرد تا زندگی خودش را در خیابان بسازد. بعد از دوستی با یک زن مهاجر اتیوپیایی و کودک نوپایش، وارد زندگی آنها می‌شود. اما زمانی که آن مهاجر، به دلیل نداشتن مجوز کار مناسب دستگیر می‌شود، زین با فرزند خردسال آن زن در خانه رها می‌شود و حالا مجبور است تا از خودش و آن کودک مراقبت کند.

I:\زبان عربی\Capernaum.JPG

9. Rattle the Cage(2015)

این فیلم جنایی از امارات متحده عربی به نام Zinzana نیز شناخته می‌شود. بعد از اینکه مردی به نام طلال پس از ایجاد مزاحمت جزئی، برای یک شب زندانی می‌شود، خودش را قربانی یک سری بازی می‌بیند. یکی از افسران پلیس به شدت فاسد است و مایل است از زندانیان سوء استفاده کند و طلال قربانی بعدی او خواهد بود. اگر طلال بخواهد زنده از آنجا خارج شود، باید با هم بازی کنند، در غیر این صورت شاید عواقب این سرپیچی، بر خانواده و دوستانش نیز تأثیر بگذارد.

10. Paradise Now (2005)

این فیلم فلسطینی درباره دو دوست دوران کودکی به نام‌های سعید(کیس ناشف) و خالد(علی سلیمان) است که تصمیم به بمب گذاری انتحاری در تل آویو دارند. آنها موفق نمی‌شوند و با فرار از دست نگهبانان اسرائیلی، از یکدیگر جدا می‌شوند. در حین این جدایی هر کدام یک سفر معنوی را طی می‌کنند تا دلایلشان برای جان دادن به نشانه اعتراض در برابر اشغالگری اسرائیل را ابراز کنند.

این فیلم عمدتاً به لهجه فلسطینی است، به استثنای سوهو (لوبنا آزابال)، یک زن تونسی که به لهجه عربی شمال آفریقا صحبت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *