⚖️ محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 با استفاده از فرمول چگونه است؟

یکی از حقوق بحث برانگیزی که قانون و شرع برای زن در نظر گرفته است، مهریه می باشد. در قانون بیان شده است که مهریه حقی است که به موجب جاری شدن خطبه عقد ازدواج به زن تعلق گرفته و از آن لحظه به بعد، زن مالک آن شده و می تواند هرگونه تصرفی اعم از انتقال به غیر یا فروش آن داشته باشد.

همچنین گفته شده که مهریه براساس توافق طرفین می تواند انواع متفاوتی داشته باشد با ین شرط که مالیت داشته باشد، یعنی بتوان برای آن قیمتی را در نظر گرفت. در همین راستا مهریه هایی همچون طلا، سکه، ملک، سفر حج، وجه نقد و … در ایران رواج دارد.

⚖️ محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 با استفاده از فرمول چگونه است؟

قانون محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه چیست؟

همانطور که گفتیم مهریه از اموال زن می باشد که به عنوان دین بر گردن مرده قرار دارد. واضح است که عدم پرداخت مهریه در زمان عقد نباید باعث از بین رفتن یا کاهش ارزش آن شود.

باتوجه به نرخ تورمی که در سال های گذشته وجود داشته است، کاهش ارزش پول بر کسی پوشیده نیست. با این وجود مهریه هایی همچون طلا، سکه و از این قبیل ارزش ریالی خود را حفظ کرده و قیمتشان افزایش یافته است.

اما در رابطه با مهریه های وجه نقد این چنین نیست! بنابراین برای جلوگیری از کاهش ارزش مهریه های قدیم که به صورت وجه نقد رایج کشور تعیین شده اند، قانونی تحت عنوان محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه ایجاد شده است.

⚖️ محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 با استفاده از فرمول چگونه است؟

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 چگونه است؟

برای به دست آوردن نرخ روز مهریه خود، کافیست که مبلغ اصلی مهریه را در عدد شاخص سال مطالبه مهریه ضرب کرده و سپس حاصل آن را بر عدد شاخص سال عقد تقسیم کنید. به عبارت دیگر محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 به شکل زیر است:

مهریه به نرخ روز 1402 = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال 1401)

شاید برای شما این سوال ایجاد شده باشد که چرا در فرمول بالا به جای شاخص سال مطالبه مهریه، شاخص سال 1401 قرار گرفته است؟ در پاسخ باید گفت که شاخص قیمت سالانه عددی است که توسط بانک مرکزی در پایان هرسال اعلام می شود.

بنابراین اکنون که در سال 1402 قرار داریم، عدد شاخص سال 1402 هنوز مشخص نشده است. در چنین شرایطی ملاک محاسبات قوه قضاییه، آخرین شاخص موجود، یعنی شاخص سال پیش از مطالبه مهریه (سال 1401) می باشد.

یکی دیگر از روش های محاسبه نرخ روز مهریه، استفاده از ابزار و اپلیکیشن محاسبه مهریه به نرخ روز است که تبدیل مهریه را به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن برای شما انجام خواهد داد.

❤️ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل❤️ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا