بیوگرافی حسین دهقانی بازیگر پیشکسوت تئاتر +علت فوت و درگذشت

بیوگرافی حسین دهقانی بازیگر پیشکسوت تئاتر +علت فوت و درگذشت

بیوگرافی حسین دهقانی بازیگر پشکسوت تئاتر

استاد حسین دهقانی بازیگر پیشکسوت تئاتر متولد ۱۳۲۷ در بندر بوشهر بوده و سالهای زیادی در تئاتر کشور فعالیت داشت و نمایش های زیادی را بازی و کارگردانی کرده ایشان در 5 فروردین ماه 1402 در سن 75 سالگی درگذشت

ایشان اولین تاسیس کننده کلاس های بازیگری در بوشهر بود و سالها به عنوان مسئول نمایش و معاون حوزه هنری فعالیت میکرد و صدها هنرجو و علاقمند به بازیگری در کلاس های او تعلیم دیدند.

بیوگرافی حسین دهقانی بازیگر پیشکسوت تئاتر +علت فوت و درگذشت

سوابق

دهقانی با بیش از ۵۰ سال فعالیت مؤثر هنری و نویسندگی در جایگاه کارگردان، داور، منتقد و همچنین آموزش هنرجویان تئاتر، تأثیر به سزایی در رشد و ارتقای فرهنگ و هنر بوشهر داشته است.

دهقانی در کنار داشتن پیشه کارمندی، از هنر غافل نشد و از همان نوجوانی در نمایش‌هایی که در بوشهر به روی صحنه می‌رفتند، به ایفای نقش می‌پرداخت. او در دو کار برجسته نمایشی «قلندرخونه» و «محپلنگ» به کارگردانی ایرج صغیری، پدر تئاتر بوشهر بازی کرد و در آن دوره با نوشتن نمایشنامه‌ها و بازی‌های درخشان به یکی از پرکارترین هنرمندان تئاتر بوشهر مبدل شد. دهقانی در سینما هم با تولید چند اثر کوتاه طبع‌آزمایی کرد.

این هنرمند سپس با انتشار دو اثر داستانی به نام‌های «مرثیه نقده‌دوز» و «من‌من‌داس‌ها به ساحل می‌آیند» در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۴ رسماً به جرگه داستان‌نویس‌های بوشهری پیوست که آثار داستانی وی متأثر از زیست‌بوم و جغرافیای بوشهر و باورها و افسانه‌های این سامان خلق شده‌اند. دهقانی همچنین از پژوهش در تاریخ، آیین‌ها و هنر تئاتر بوشهر نیز درنماند و در این زمینه آثاری چون «تاریخ تئاتر در بوشهر»، «شمربازی» و «اصناف در بوشهر» و مقالات ژورنالی متعددی را منتشر کرد. وی در سال‌های آخر عمر به سفرنامه‌نویسی روی آورد که در این زمینه «سفرنامه جم» را در سال ۱۴۰۱ به همت انتشارات پاتیزه راهی بازار کتاب کرد.

درگذشت و فوت

حسین دهقانی در هنرمند پیشکسوت تئاتر، سینما، تلویزیون، نویسنده و پژوهشگر بوشهری در 5 فروردین 1403 دارفانی را وداع گفت.

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *