بیوگرافی لیلا شریفی خواننده ملل شرق کیست +علت فوت و عکس

بیوگرافی لیلا شریفی (لیلا شریفوا) خواننده

لیلا شریفوا – لیلا شریفی خواننده معروف ملل شرق متولد ۱۳۰۸ در تبریز بوده که صبح دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۲ در بیمارستانی در شهر دوسلدورف آلمان در سن ۹۴ سالگی درگذشت.

لیلا شریفی در کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی و آفریقایی کنسرت برگزار کرد.

این هنرمند تلاش کرد در آلمان هم به کار موسیقی ادامه دهد و چندین کنسرت نیز اجرا کرد، اما به گفته‌ی خودش، برنامه‌گذاران سرمایه او را به سرقت بردند و نتوانست کارش را در آلمان ادامه دهد.

وی در این کشور چند کتاب داستان و و خاطرات و شعر به زبان فارسی نوشت و منتشر کرد.

سوابق

او دوران نوجوانی خود را در شهرهای تبریز و مشهد گذراند و سپس راهی تاجیکستان شد

بیوگرافی لیلا شریفی خواننده ملل شرق کیست +علت فوت و عکس

لیلا شریفی عاشق ایران بود و آرزو داشت دوباره وطن خود را ببیند.

طی سالیان گذشته بارها با او صحبت و برخی گفتگوها را ضبط کردم. روزی نظرش را درباره‌ی وطن پرسیدم؛ گفت: وطن همان مادر، زن است.

چند مدرک هنری وی را به خواسته‌ی خودش به موزه اسناد دوسلدورف تحویل دادم.

در بیوگرافی لیلا شریفی امده است او دو پرتره بزرگ نقاشی از او را نیز که توسط دو نقاش شوروی کشیده شده بود، با کمک دوستان به موزه‌ای در هلند در شهر لایدن تحویل دادیم که در آنجا در معرض تماشاست.

در سال ۲۰۲۳ به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن بزرگداشتی برای او برگزار کردم که تاثیر بسیار خوبی بر او داشت. اما از تنهایی بسیار رنج می‌برد و در چند سال اخیر آرزوی مرگ داشت.

گرچه آرزوی دیدار دوباره وطن میسر نشد ولی سرانجام مرگ او را برای فرار از تنهایی و غربت در آغوش کشید.

همسرش و مهاجرت

۱۶ ساله بود که در مشهد به ازدواج یک افسر توده‌ای به نام رحیم شریفی درآمد و پس از مدتی در سال ۱۳۲۹ به اتحاد شوروی پناهنده شدند.

آنها نخست ساکن تاجیکستان شدند و در سال ۱۳۴۵ به جمهوری آذربایجان رفتند.

بیوگرافی دولتمند خالف خواننده تاجیکستانی

وی در سال ۱۹۸۴ در آستانه فروپاشی اتحاد شوروی در حالی که دو سال از مرگ همسرش می‌گذشت، همه چیز را رها کرد و به دوسلدورف در آلمان غربی رفت و تا آخر عمر در این شهر زندگی کرد.

در دوران اقامت در شوروی، پس از تحصیل در رشته موسیقی به خواننده «موسیقی ملل شرق» تبدیل شد و به زبان‌های مختلف آواز خواند و ارکستر موسیقی «گلشن» را تشکیل داد.

او که با نام لیلا شریفوا شناخته می‌شد، در سینما هم فعال بود و به عنوان بازیگر در فیلم‌های شوروی حضور داشت.

صدای مخملین او از سوی برخی سران کشورها از جمله جمال عبدالناصر، رییس جمهور مصر از ۱۹۵۶ تا ۱۹۷۰ میلادی، ظاهرشاه آخرین پادشاهان افغانستان، و همچنین رهبران حزب کمونیست شوروی تحسین شد.

 

 

❤️ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل❤️ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا