بیوگرافی محمد پیدایش دانشمند ایرانی کیست استخراج طلا از شیر فاسد

بیوگرافی محمد پیدایش دانشمند ایرانی کیست استخراج طلا از شیر فاسد

بیوگرافی محمد پیدایش

محمد پیدایش مهندس شیمی  متولد دهه شصت در تهران بوده که نخبه های ایرانی محسوب میشود که بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه صنعتی شریف به دانشگاه زوریخ سوییس رفته و در این کشور به تحصیل پرداخت و در حال حاضر دکترای شیمی دارد.

او تا به حال اختراعات و اکتشافات زیادی داشته است که مهمترین کشف ماده ای که با استفاده از آن میشود از شیر مانده و فاسد طلا استخراج کرد.

بیوگرافی محمد پیدایش دانشمند ایرانی کیست استخراج طلا از شیر فاسد

پژوهشگران «موسسه فناوری فدرال زوریخ» با همکاري «محمد پیدایش» دانشمند ایرانی، یک ماده جاذب طلا را از شیر مانده ساخته اند که از آن میتوان برای استخراج فلزات باارزش از مادربردهای دور ریخته شده رایانه استفاده کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از نیو ساینتیست، یک هواژل ساخته شده از شیر مانده می تواند قطعات طلای بسیار خالص را از بردهای اصلی یا «مادربردهای» (Motherboards) دور ریخته شده رایانه استخراج کند.

تجهیزات الکترونیکی دور ریخته شده موسوم به زباله های الکترونیکی اغلب حاوی مقادیر زيادي طلا و سایر فلزات سنگین هستند. دانشمندان روش هایی را برای استخراج فلزات ارزشمند ابداع کرده اند، اما این فرآیندها اغلب به مواد شیمیایی مصنوعی متکی هستند که می توانند به محیط زیست آسیب برسانند.

پژوهشگران «مؤسسه فناوری فدرال زوریخ» (ETH Zurich)، راهی را برای استخراج طلا از زباله های الکترونیکی ابداع کرده اند که از یک هواژل به دست آمده از شیر استفاده می کند.

آنها کار خود را با پروتئین به دست آمده از آب پنیر آغاز کردند که محصول جانبی صنعت پنیرسازی است. آن ها با این محصول، یک هواژل را با چگالی کم ساختند. «رافائل مززنگا» (Raffaele Meenga) از این پروژه، گفت: مواد اسفنج مانند ارزان است. طلای ، ۵۰ برابر ارزشی است که برای کردن پروتئین به این اسفنج سرمایه گذاری می کنیم.

پژوهشگران، پروتئین آب پنیر را در یک محلول اسیدی گذاشتند و آنرا حرارت دادند. این کار، پروتئین ها را از گوی های کوچک به چندین رشته تبدیل کرد. سپس، آن ها محلول را در حالت خشک کردن انجمادی قرار دادند و یک محصول سبک را با تخلخل بالا به دست آوردند.

«محمد پیدایش»، مهندس شیمی موسسه فناوری فدرال زوریخ و از پژوهشگران این پروژه، گفت: مزیت هواژل این است که سطح رویی بالایی دارد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

❤️ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل❤️ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید

یک نظر

  1. موفق باشن ایشالا،، زمانهای قدیم از شیر استفاده میکردند برای تشخیص طلای اصل بله علم در ثریا باشد مردانی از پارس …… همون زمان علم نزد ایرانی ها بوده که پیامبر(ص) راجعبشون حدیث گفتن. فقط باید از ایدههای ایرانی استفاده کرد ک متاسفانه خیلی کم بهشون بها میدن و جدی نمیگیرنشون داخل خود ایران. همین ایده این پژوهشگر اگر داخل ایران مطرح میشد اهمیتی ب ان داده نمیشد و دستاوردی نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *