سوسن اصلانی اولین زن رهبر ارکستر ایران کیست؟ بیوگرافی سوسن اصلاني همسر حسین دهلوی

سوسن اصلانی اولین زن رهبر ارکستر ایران کیست؟ بیوگرافی

بیوگرافی سوسن اصلانی اولین رهبر ارکستر زن در ایران را به همراه تصاویر شخصی اش و همسرش حسین دهلوی از موسیقدان  پیشکسوت در مجله اینترنتی شبونه دنبال کنید.

سوسن اصلانی اولین زن رهبر ارکستر ایران کیست؟ درگذشت سوسن اصلاني همسر حسین دهلوی

بیوگرافی سوسن اصلانی

سوسن اصلانی به عنوان اولین رهبر ارکستر زن در ایران در سال ۱۳۴۱ دیده به جهان گشوده است.

تحصیلات

وی دارای مدرک فارغ التحصیلی از هنرستان موسیقی ملی در رشته سنتور می باشد.

یادگیری موسیقی

سوسن اصلانی موسیقی را نزد استادانی چون فرامرز پایور و محمد حیدری و  زنده یادهمسرش حسین دهلوی آموخته است ، وی همچنین علاوه بر نوازندگی به تدریس و آهنگسازی نیز می‌پردازد که تصنیف  بسیاری در زمینه موسیقی سنتی و محلی تنظیم کرده است.

سوسن اصلانی اولین زن رهبر ارکستر ایران کیست؟ بیوگرافی سوسن اصلاني همسر حسین دهلوی

آثار موسیقی سوسن اصلانی

از آثار ایشان می‌توان به نوار تکنوازی سنتور به همراهی تنبک سیامک بنایی و بوی پرچین با صدای علی رستمیان و مجموعه قطعات کتاب رقص بهار با صدای علیرضا محمدی را در کارنامه هنری ایشان نام برد ، و همچنین آلبوم به نام نگاه گم شده نیز با صدای آقای علیرضا گلبانگ که  شامل هفت تصنیف در هفت دستگاه منتشر شده است .

او در پاسخ به اینکه در بخش آهنگسازی از تجربه‌های استاد دهلوی استفاده کرده یا نه میگوید:

بله. در هنرستان موسیقی ملی پیش ایشان آهنگسازی را آموزش دیدم و بعد آن در دوره عالی هنرستان آهنگسازی را به‌صورت جدی ادامه دادم و البته کارهایی که می‌ساختم با نظر و مشورت ایشان بود و اگر به‌ لحاظ پیوند شعر و موسیقی مورد تأیید ایشان قرار می‌گرفت این کارها را اجرا یا منتشر می‌کردند. ما درکنار یکدیگر کارهای مشترک بسیاری اجرا کرده‌ایم که یکی ازاین کارها دونوازی دردستگاه نوا بود که ساخت ملودی آن را من انجام دادم وازدهلوی کمک خواستم تا این کار را به اتمام برساند و بعد آن درارکستر مضرابی با 12 سنتور اجرا شد.

سوسن اصلانی اولین زن رهبر ارکستر ایران کیست؟ درگذشت سوسن اصلاني همسر حسین دهلوی

ازدواج و همسر حسین دهلوی

سوسن اصلانی همسر حسین دهلوی از آهنگسازان و موسیقیدانان بزرگ و پیشکسوت ایرانی می‌باشد که در برنامه گرامیداشت زنده یاد  دهلوی به سنتورنوازی پرداخته است.

حسین دهنوی موسیقیدان و آهنگساز پیشکسوت عرصه هنر موسیقی به عنوان رهبر ارکستر ایرانی و رئیس هنرستان موسیقی ملی ایران می باشد و سوسن اصلانی همسرش آهنگساز و نوازنده و پیشکسوت ساز سنتور نیز می‌باشد و در این عرصه فعالیت دارد.

آشنایی با حسین دهلوی

زنده یاد حسین دهلوی به عنوان یک هنرمند توانا در عرصه موسیقی ایرانی است که در حضوز ایشان بزرگانی چون آقای حسین علیزاده علی رهبری هومن دهلوی فرزندش راه موسیقی را در کنار این استاد بزرگوار یاد گرفته اند.

خانم اصلانی به عنوان یک هنرمند توانست جایگاه یک همسر مادر و یک هنرمند را به درستی ایفای نقش کند و با حمایت‌های خودش به عنوان بزرگترین حامی آقای دهلوی در کنار او سالیان سال زندگی کند خانم اصلانی از خیلی سال ها پیش به تدریس حرفه ای موسیقی مشغول بوده است ، و توانست به عنوان نخستین و زن  ارکستر موسیقی ایرانی لقب بگیرد .

سوسن اصلانی اولین زن رهبر ارکستر ایران کیست؟ بیوگرافی سوسن اصلاني همسر حسین دهلوی

درگذشت حسین دهلوی همسر سوسن اصلانی

زنده یاد استاد حسین دهلوی همسر خانم سوسن اصلانی بر اثر بیماری ریوی و آلزایمر  در بستر بیماری به سر می‌برد که در بیست و سومین روز از مهرماه سال ۱۳۹۸ در سن 92 سالگی دار فانی را وداع گفت.

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *