⚖️ معرفی ابزار آنلاین محاسبه مهریه به نرخ روز با فرمول قوه قضاییه

⚖️ معرفی ابزار آنلاین محاسبه مهریه به نرخ روز با فرمول قوه قضاییه

همگی می دانیم که مهریه یکی از اصلی ترین و بحث برانگیز ترین حقوق قانونی و شرعی است که در زمان ازدواج به زن تعلق می گیرد. طبق قانون از لحظه جاری شدن خطبه عقد، زن مالک مهریه خود می شود و می تواند هرگونه تصرفی اعم از فروش، انتقال به غیر و … در آن بکند.

⚖️ معرفی ابزار آنلاین محاسبه مهریه به نرخ روز با فرمول قوه قضاییه

نوع مهریه با توجه به فرهنگ و آداب و رسوم هر خانواده می تواند متفاوت باشد. اما مهریه رایج در کشور ما اغلب به صورت تعیین مقداری طلا، تعدادی سکه و یا مبلغ مشخصی پول می باشد. محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه زمانی مطرح می شود که مهریه خانمی به صورت مبلغی وجه نقد تعیین شده باشد.

چرا مهریه وجه نقد به نرخ روز محاسبه می شود؟

طبق قانون مهریه در زمان عقد باید به زن پرداخت شود. در غیر این صورت مهریه به عنوان یک دین برای مرد می باشد و هر زمان که همسرش آن را مطالبه کند، مرد موظف به پرداخت مهریه است.

بدیهی است که مهریه هایی که به صورت طلا، سکه، ملک و … هستند، با گذشت زمان ارزش خود را از دست نمی دهند. اما باتوجه به تورم حاکم بر اقتصاد در طی سال های گذشته همیشه شاهد کاهش ارزش پول ملی بوده ایم.

بنابراین همانطور که در قانون مدنی در رابطه با جلوگیری از ضرر مالی طلبکارانی که طلبشان در موعد مقرر وصول نشده است، قانونی تحت عنوان خسارت تاخیر تادیه یا همان پرداخت دیرکرد تعیین شده است، در رابطه با مهریه های وجه نقد که بدهی شوهر به زن محسوب می شوند نیز همین قانون وجود دارد.

طبق این قانون باید ارزش مهریه در زمان مطالبه مهریه تعیین و به زن پرداخت گردد.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز چیست؟

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 به صورت زیر می باشد:

مهریه به نرخ روز 1402 = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال 1401)

به طور کلی برای محاسبه نرخ روز مهریه لازم است که حاصل ضرب شاخص قیمت سال مطالبه مهریه در مبلغ مهریه را بر شاخص قیمت سال عقد تقسیم کنید.

⚖️ معرفی ابزار آنلاین محاسبه مهریه به نرخ روز با فرمول قوه قضاییه

شاخص قیمت سالانه عددی است که براساس میانگین نرخ تورم در پایان هرسال تعیین می شود. بنابراین برای محاسبه مهریه به نرخ روز در سال 1402 به شاخص سال 1402 دسترسی وجود ندارد. به همین علت ملاک محاسبات قوه قضاییه در این شرایط آخرین شاخص سالانه موجود یعنی سال 1401 می باشد.

بنابراین فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز را به طور کلی می توان به شکل زیر بیان کرد:

مبلغ مهریه به نرخ روز = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال پیش از مطالبه مهریه)

قانون محاسبه مهریه به نرخ روز زن متوفی چیست؟

می توانید برای محاسبه آنلاین مهریه زن متوفی کلیک کنید. در رابطه با محاسبه مهریه به نرخ روز برای زن متوفی نظرهای متفاوتی وجود دارد. اما جمیع نظرات بر این است که مطالبه مهریه به نرخ روز تنها در زمان حیات زن امکان پذیر است.

بنابراین گرچه مهریه زن به ورثه او به ارث می رسد اما آنها تنها می توانند اصل مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه را از شوهر ایشان طلب کنند، نه نرخ روز آن را.

قانون محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت شوهر چیست؟

در صورت مطالبه مهریه بعد از فوت شوهر، فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز به شکل زیر می باشد.

مبلغ مهریه به نرخ روز = شاخص سال عقد ÷ (مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × شاخص سال فوت شوهر)

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *