⚖️ نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز در اجرای احکام چیست؟

از قدیم تا به امروز همیشه گفته اند “مهریه را کی داده و کی گرفته؟” اما چیزیکه این روزها زیاد مشاهده میشود این است که هم را مهریه را می گیرند و هم میدهند! بنابراین آشنایی با قوانین مختلف مربوط به مهریه در این راه به شما کمک بزرگی می کند.

در این مطلب هرآنچه لازم است در مورد محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 و … بدانید برای شما جمع آوری کرده ایم، پس تا انتها همراهمان بمانید.

 نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز در اجرای احکام چیست؟

محاسبه مهریه به نرخ روز در اجرای احکام شامل چه مهریه هایی می شود؟

می دانیم که مهریه باتوجه به فرهنگ و رسوم یک خانواده و … می تواند انواع متفاوتی داشته باشد. از جمله رایج ترین انواع مهریه انتخاب مقداری طلا، سکه یا پول نقد است.

تبدیل مهریه قدیم به جدید زمانی صورت می گیرد که مهریه به صورت پول نقد تعیین شده باشد. زیرا طلا، سکه و سایر مهریه های این چنینی در گذر زمان ارزش ریالی خود را حفظ کرده اند و قیمتشان افزایش یافته اما در رابطه با مهریه های پول نقد این چنین نیست!

بنابراین برای تبدیل مهریه به نرخ روز شروط زیر باید برقرار باشد:

  • مهریه پول باشد.
  • واحد پول، واحد رایج مملکت یعنی ریال باشد. (یعنی این قانون شامل مهریه پول ارز خارجی نمی شود)
  • شاخص قیمت سالانه از سال عقد تا سال پرداخت مهریه تغییر محسوسی داشته باشد.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز در اجرای احکام چیست؟

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز در اجرای احکام به صورت زیر است:

بنابراین برای محاسبه مهریه به نرخ روز لازم است از طریق جدول شاخص سالانه ای که بانک مرکزی منتشر میکند، عدد شاخص مربوط به سال عقد و سال مطالبه مهریه را بیابید.

 نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز در اجرای احکام چیست؟

سپس اطلاعات را در فرمول فوق جایگذاری کرده و مبلغ مهریه به نرخ روز را به دست آورید. نکته قابل توجه در استفاده از فرمول این است که برای محاسبه مهریه به نرخ روز در سال جاری یعنی 1402 ، عدد شاخص این سال هنوز اعلام نشده است (عدد شاخص در پایان هرسال اعلام میگردد).

بنابراین برای محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 از آخرین شاخص موجود یعنی شاخص سال قبل از مطالبه مهریه (سال 1401) استفاده می شود.

فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز بعد از فوت زن یا فوت مرد چگونه است؟

در صورت فوت مرد، اگر همسرش مهریه خود را از ماترکه او طلب کند، فرمول محاسبه مهریه به صورت زیر است:

در صورت فوت زن، مهریه او همانند سایر اموالش به ورثه می رسد و ایشان می توانند مهریه زن را از همسرش مطالبه کنند. در رابطه مهریه به نرخ روز زن متوفی دو نظر متفاوت وجود دارد.

برخی معتقدند که ورثه زن نیز می توانند نرخ روز مهریه ایشان را مطالبه کنند و برخی دیگر معتقدند که حق مطالبه مهریه به نرخ روز فقط برای زن است و ورثه تنها می توانند اصل مهریه مندرج در عقدنامه را طلب کنند.

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *