آرتین سرایداران کیست فیلم مرگ پدر و مادر و برادر و خواهر در حرم شاهچراغ

آرتین سرایداران کیست بیوگرافی و فیلم آرتین سرایداران و پدر و مادر و برادر و خواهرش در حادثه تروریستی حرم شاهچراغ را به همراه ماجرای مرگ پدر و مادرش را در این صفحه ببینید.

آرتین سرایداران یکی از بازماندگان حادثه حرم شاهچراغ بوده که پدر و مادر و خواهر و برادرش را در این حادثه از دست داد و این پسربچه مورد توجه رسانه‌های کشورمان قرار گرفته است و به عنوان نماد پیروزی و انتقام از دشمن تبدیل شده است بنا به گفته ها خانواده آرتین قرار نبوده که به حرم شاهچراغ بروند بلکه آنها برای خرید لباس برای حضور در مراسم عروسی به بازار رفته بودند که در نهایت تصمیم میگیرند سری هم به حرم شاهچراغ بزنند و زیارتی هم کنند.

اما ناگهان با حمله تروریستی این خانواده جان خود را از دست می‌دهند و به شهادت میرسند پدر و مادر آرتین به بازار شیراز رفته بودند تا برای خواهر آرتین خرید کنند و به عروسی بروند و کلی برنامه ریزی کرده بودند این را عروس و داماد می گویند که خانواده آرتین قرار بود در عروسیشان شرکت کنند جالب است بدانید که آرتین سرایداران در مصاحبه‌ای گفته همه اتفاقاتی که در حرم رخ داده را دیده است اینکه گلوله به پیشانی مادرش اصابت کرده و یک گلوله هم به شکم آرشام برادرش خورده است آرتین می گوید پدرم در مقابل ما ایستاده که ما بیشتر از این مورد هدف گلوله قرار نگیریم اما چند تیر به او برخورد کرد و بر روی زمین افتاد در این حادثه برادر و خواهر و پدر و مادرش را از دست داد.

آرتین سرایداران کیست فیلم مرگ پدر و مادر و برادرش در حمله حرم شاهچراغ

آرتین سرایداران کیست

آرتین سرایداران پسر بچه هفت ساله که در حرم شاهچراغ به همراه پدر و مادرش مشغول زیارت بودند که ناگهان یک تروریست با اسلحه وارد حرم شده و آن‌ها را به گلوله می بندد عامل ترور با اسلحه کلاشینکف وارد حرم شده و هرکسی را سر راه خود میبیند به گلوله می بندد پدر و مادر و برادر آرتین نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند و آرتین به شدت مجروح شد در این حادثه تروریستی ۱۵ نفر از هموطنانمان به شهادت رسیدند و بالغ بر ۲۵ نفر مجروح شدند.

آرتین در شوک بود؛ او می‌گفت: «تفنگ زده بودند…با مامانم، بابام، داداشم، اومده بودیم زیارت… داشتیم می‌رفتیم سوار ماشینمون بشیم که تفنگ زدن…»

معاون اول رئیس جمهور در ادامه در جمع خبرنگاران تاکید کرد: به جنایت هولناک، غیرانسانی و تروریستی در شاهچراغ (ع) با یک برخورد قاطع پاسخ داده می‌شود و مسببان این اتفاق ضربه خواهند خورد.

ببینید: فیلم کامل حمله تروریستی به حرم شاهچراغ

مخبر افزود: این اتفاق به‌گونه‌ای جبران خواهد شد که کسی تکرار چنین مسائل و حرکاتی به مخیله‌اش خطور نکند.

آرتین سرایداران کیست فیلم مرگ پدر و مادر و برادرش در حمله حرم شاهچراغ
سانسور نام «آرتین و آرشام» در اینستاگرام

خبرگزاری تسنیم نوشت:

در چند وقت اخیر، کاملاً مشخص شده است که اینستاگرام بسیاری از پست‌ها را با تحمیل سلیقه نظری خود فیلتر و حذف می‌کند.

اینستاگرام شبکه اجتماعی تصویری ذیل شرکت Meta Platforms است که از سال 2012 تا کنون یک دهه از سرویس‌دهی آن می‌گذرد. آنچه مشخص است اینستاگرام رسانه طبقه متوسط در جهت‌دهی به علائق و سلائق است و بر خیره‌کنندگی و جذابیت استوار است.

امروزه اینستاگرام به یکی از ابزار اِعمال قدرت و مجرای پیاده‌سازی خواسته‌های سیاسی تبدیل شده است و دلیل آن می‌تواند تعداد کاربران فعال ماهیانه این شبکه اجتماعی باشد که از دو میلیارد نفر گذشته است.

با توجه به موضوعاتی که در این زمینه رخ داده است می‌توان به سال 98 اشاره داشت که پس از شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی شاهد بودیم که عکس‌ها و فیلم‌های آن شهید از روی این پلت‌فرم حذف شد و نه‌تنها پست افراد بلکه صفحه و پیج آنان نیز مسدود شد.

حذف پست‌های کاربران ایرانی در اینستاگرام واکنش‌های زیادی در فضای مجازی، چه خود اینستاگرام و چه توئیتر، به‌دنبال داشت. برخی سلبریتی‌ها که پست‌هایشان پاک شده بود، رفتار اینستاگرام را نقض آزادی بیان خواندند و برخی دیگر حرف‌هایشان را بدون عکس در اینستاگرام نوشتند.

با این حال، با رخ دادن اتفاق تروریستی حرم شاهچراغ و شهادت تعدادی از هموطنان، بار دیگر اینستاگرام سیاست فیلتر و حذف محتواها را در پیش گرفته است.

به همین منظور، اینستاگرام کلیدواژه‌های مربوط به «آرتین و آرشام» دو برادر کم‌سن‌وسال حادثه تروریستی شاهچراغ را محدود کرد! محدودسازی نام دو مجروح و قربانی ترور توسط این پلت‌فرم آمریکایی در حالی است که اینستاگرام برای تبلیغ خشونت و ترور به‌نفع اغتشاشگران، هیچ‌گونه محدودیتی ندارد.

این درحالی است که دیروز هم اینستاگرام کلیدواژه #شاهچراغ را که برای همدردی با قربانیان حمله تروریستی اخیر توسط کاربران داغ شده بود محدود کرده بود.

همین موضوع، موجی از انتقاد و سؤال در فضای مجازی علیه اینستاگرام به وجود آورده است. مسئله از این قرار است که چطور باید با این رفتار مقابله‌به‌مثل کرد و اساساً چرا باید محتواها تحت محدودیت‌های شبکه اینستاگرام باشد.

آرتین سرایداران کیست فیلم مرگ پدر و مادر و برادرش در حمله حرم شاهچراغ

آرتین و خانواده‌اش آن شب برای رفتن به شاهچراغ برنامه‌ریزی کرده بودند؟

نه اصلا قرار نبود به آنجا بروند. آنها رفته بودند خرید کنند. شاهچراغ وسط بازار است. احتمالا بعد از خرید، دل‌شان هوای زیارت کرده بود و به همین دلیل به آنجا رفتند. ما اصلا خبر نداشتیم که به آنجا رفته‌اند. اتفاقا به دلیل ناآرامی‌های اخیر به آنها تاکید کرده بودیم که زیاد بیرون نباشند. حتما به‌خاطر اینکه آنجا محل آرامی است، رفته بودند که زیارت کنند.

چرا خانوادگی به خرید رفته بودند؟

هفته بعد یعنی 12 آبان عروسی من و فاطمه بود. فاطمه خواهر آرتین است. آنها رفته بودند برای عروسی خرید کنند و لباس بگیرند. من خودم برایشان بلیت خریده بودم تا به تهران بیایند. خیلی برای مراسم ذوق داشتند. کلی برنامه‌ریزی کرده بودند. آن شب هم گفتند اگر برای خرید لباس نرویم، دیگر نمی‌رسیم خرید کنیم.

شما چطور متوجه این اتفاق شدید؟

ما خبر را در فضای مجازی خواندیم. گفتند در  شاهچراغ  عملیات تروریستی شده. خیلی شوکه شدیم، ولی اصلا تصورش را هم نمی‌کردیم که خانواده ما هم آنجا بوده باشند. همسرم داشت فیلم‌های مراسم عقدمان را تماشا می‌کرد. همان لحظه هم دلتنگ شد و هم دلشوره گرفت. با پدر و مادرش تماس گرفت، اما کسی پاسخگو نبود. از آنها خبری نداشتیم. با اینکه نگران بودیم، ولی فکرش را هم نمی‌کردیم که چنین فاجعه‌ای رخ داده باشد. تا اینکه لیست مجروحان را دیدیم. اسم آرتین در میان مجروحان بود. البته فامیلی آرتین را اشتباه نوشته بودند. به جای سرایداران، سرداران نوشته شده بود. همین باعث شد کمی امید بگیریم که شاید فقط تشابه اسمی باشد. دایی همسرم در شیراز است. او تا صبح به بیمارستان‌ها سر زد، تا اینکه آرتین را پیدا کرد. ما هم بلافاصله به شیراز رفتیم.

آرتین لحظه تیراندازی چه صحنه‌هایی را دیده است؟

آرتین همه چیز را دیده، همه آن چیزی که نباید می‌دید. می‌گوید دیدم که تیر به پیشونی مادرم خورد. به شکم آرشام خورد. می‌گوید دیده که پدرش ایستاده جلوی آنها و سپری شده برایشان اما او هم تیر خورده است. همه اینها را با چشم دیده.

آرتین سرایداران کیست فیلم مرگ پدر و مادر و برادرش در حمله حرم شاهچراغ

حال روحی‌اش چطور است؟

خیلی با او صحبت می‌کنیم. به او گفتیم آنها رفته‌اند که زخم‌هایشان خوب شود تا دوباره با هم باشید. اما او انگار خیلی بزرگ شده است. می‌گوید می‌دانم آنها مرده‌اند. نمی‌دانیم باید با او چه کار کنیم. همه سعی‌مان را می‌کنیم تا از این حال‌وهوا خارج شود. اما داغش خیلی سنگین است. مرتب سعی داریم فضایش را عوض کنیم. فضای شادی برایش ایجاد کنیم. ولی مگر آن صحنه‌ها از ذهن بچه به این کوچکی پاک می‌شود.

از لحاظ جسمی چه آسیبی دیده است؟

امروز یعنی جمعه از بیمارستان مرخص شد. دستش آسیب دیده است. عمل انجام شده است. دکتر گفته باید صبر کنید که اگر این عمل جواب نداد، عمل پیوند استخوان انجام شود. دستش تیر خورده است.

سراغ پدر و مادرش را هم می‌گیرد؟

آرتین خیلی وابسته پدرش بود. به پدرش فوق‌العاده دلبستگی داشت. اگر یک شب پدرش کنارش نمی‌خوابید خوابش نمی‌برد. غذایش را حتما باید پدرش به او می‌داد. هیچ‌کدام نه مادر و نه همسرم نمی‌توانستند به او غذا بدهند. فقط با پدرش غذا می‌خورد. دوست و رفیقش پدرش بود. خوشگذرانی‌اش فقط با پدرش بود. به آرشام و مادرش هم وابسته بود. ولی همه زندگی‌اش باباش بود. مرتب می‌گوید الان بابام کجاست. مادرم کجاست. مانده‌ایم که او چطور می‌خواهد با این همه وابستگی، بدون پدرش زندگی کند. ما سعی می‌کنیم هرجور شده حالش را بهتر کنیم.

از این به بعد با شما زندگی می‌کند؟

بله، قرار است با من و همسرم زندگی کند.

شما تهران زندگی می‌کنید؟

بله. آنها یکی دو سال بود که به شیراز رفته و ساکن آنجا بودند. همسرم یکی دو هفته بود که به اینجا آمده و با هم‌ خانه‌مان را می‌چیدیم تا برای عروسی همه چیز آماده باشد. قرار بود روز دوشنبه هم آرتین و خانواده‌اش به تهران بیایند و برای عروسی آماده شویم.

آرشام چند سال داشت؟

آرشام 10 ساله و کلاس پنجم بود. پسر فوق‌العاده پاکی بود. اصلا ویژگی‌های خوبش غیرقابل‌تعریف است. از اول مشخص بود آدم بزرگی است. احترام زیادی به پدر و مادرش می‌گذاشت. هرچه از خوبی این بچه بگویم باز هم کم گفته‌ام. آرشام فوق‌العاده بود.

پدر آرتین شغلش چه بود؟

بازنشسته نیروهای مسلح بود. 30 سال در نیروی دریایی بندرعباس کار می‌کرد. یکی دو سال بود به شیراز رفته بودند. مکانیک ماشین‌های سنگین بود. چون خودشان شیرازی هستند، دوست داشتند بروند آنجا زندگی کنند.

به شاهچراغ زیاد می‌رفتند؟

اتفاقا زیاد به آنجا نمی‌رفتند. هر بار دل‌شان هوای زیارت می‌کرد به مشهد می رفتند. آنها حرم امام رضا(ع) را خیلی دوست داشتند. شاهچراغ هم می‌رفتند، ولی زیاد نه.

درباره منا نیز فرماندار سراوان در جنوب شرق سیستان و بلوچستان به صدای ایران گفت: کشته شدن کودک هشت ساله سراوانی در روستای آسپیچ این شهرستان بر اثر تیراندازی ماموران انتظامی صحت ندارد. کاربران شبکه‌های اجتماعی تصویر منتشره زیر را منتسب به منا دانسته‌اند.

آرتین سرایداران کیست فیلم مرگ پدر و مادر و برادر و خواهر در حرم شاهچراغ

در صورتی که در این صفحه اطلاعاتی به اشتباه درج شده است میتوانید در قسمت دیدگاه پایین صفحه اطلاع رسانی کنید تا اصلاح یا حذف شود
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

14 نظر

 1. امراله مهماندوست

  باید تمام مزدوران کشورهای دشمن کشور ایران (کشور آمریکا در رأس کشورهای دشمن کشور ایران) را در داخل کشور ایران و خارج از کشور ایران به درک واصل کنیم

  • خاک برسر تمام وطن فروشان،خاک بر سر زنان و دختران بی حیا ومردان بی غیرت که این چنین در کشور ولوله انداختند،آخر هم به شیراز کشید،انتقام ،انتقام

 2. آر ام‌چارتس

  آموزش فارکس در آر ام چارتس و فراچارت

 3. چقدر من گریه کردم به حال این بچه واقعا خدا به اطرافیانش قدرت بده بتونن جلو این بچه اشک نریزن و کم نیارن خیلی سخته من میبینمش گریه م میگیره وای به حال خواهرش و بقیه

 4. از بچه چه سولای بدی میپرسه
  این زن عقل نداره

 5. مرگ بر اغتشاشگر

  بمیرم برات ارتین جان اشک هایمان جاری است برای شهیدان بی دفاع .لعنت به ازادی پوچتون لعنت به ازادی پوشالیتون بی حیاها کاش شما به گلوله بسته میشدین

 6. بمیرم برات ارتین جان اشک هایمان جاری است برای شهیدان بی دفاع .لعنت به ازادی پوچتون لعنت به ازادی پوشالیتون بی حیاها کاش شما به گلوله بسته میشدین

 7. بیا پایین😕

 8. لعنت به اغتشاشگران خائن وطن فروش

 9. محمود سیف

  سلام آرتین عزیز
  پدرت یکی از بهترین تفنگداران نیروی دریایی ارتش بود که ۳۰ سال صادقانه در مناطق مرزی و آبی کشور صادقانه خدمت کرد ، ۲ سال بود که بازنشسته شده بود ولی بازنشستگی برای او کوچک بود و شهادت برازنده ی او بود
  روحش قرین رحمت الهی

  عزیزم ما حامی تو هستیم
  از طرف تفنگداران و تکاوران دریایی ارتش

 10. فاطمه عابدزاده

  آرتین جان ؛ پسرکم، یک ایران عزادار غم های دل کوچکت هست عزیزم، خدا بهت صبر بده.

 11. لعنت ب قدرت طلبها ،تا کی مگه زنده ایم..ک ب خودتون اجازه میدین برای قدرت و منصب پا روی خون بیگناهان بزارید،لعنت ب شما..میخاین هزار سال عمر کنید ک بخودتون اجازه میدین زندگی عده ای بیگناه رو ازشون بگیرید😭

 12. خاک بر سر بی حیاهای وطن فروش واقعا حقتون بود شماها جلوی رگبار گلوله هلاک میشدید
  آرتین جان پسرم صبور باش که با یاری خدا انتقام میگیریم از اون نجس های بیشرف وطن فروش

 13. لعنت به وطن فروشان مردان بی غیرت لعنت به زنان بی غیرت بی حیا و بدحجاب که فقط بخاطر چندصباحی بیش به قیمت آزادی و ولنگاری خودشون باعث ریخته شدن خون جوانان و مردمان عزیزمون شدند بماند به کنار که چقدر مردم شریف ایران رو دارند خون به دل می کنند چهل روز هست اینا با وحشیگریشون قرار آزادی هم بیارند بخودشون رحمی ندارند به ما مردم عادی می‌خواهند رحم کنند؟ همه افرادی که حجاب رو رعایت نمی کنند و باعث جولان دادن دشمن در کشورمقدس اسلامی ما هستند در قطره قطره خون شهیدانمون دخیلند حالا ببینند می‌توانند در محضر خدا پاسخگو باشند یا خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *