آموزش کاشت سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی

آموزش سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی را در مجله شبونه مرحله به مرحله برایتان آموزش داده ایم.

ایران یکی از کشورهای دنیا است که پیشینه تاریخی زیادی دارد. برپایی برخی از آیین ها از دوران پیشینیان برای ما به یادگار مانده است. نوروز یکی از سنت های دیرینه ایرانی است که علاوه بر ایران در کشورهایی نظیر افغانستان و تاجیکستان نیز برگزار می شود.

آموزش سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی

از ایده های جدید امسال و سال جدید در شب عید ساخت سبزه آبشاری یا معلق و آویزان است که بسیار با کلاس و شکیل بوده و از نوع مدل سبزه فانتزی می باشد.

آموزش کاشت سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی

با کمی حوصله و دقت و به راحتی می توانید آن را در منزل با هزینه کم درست کنید.آموزش سبزه آبشاری
زیبایی چشمگیر و مدل فانتزی آن سر سفره هفت سین بسیار جلوه کننده و زیبا خواهد بود.

از مدل معلق می توانید در تریین تخم مرغ و سنجد و سیر و دیگر اعضای هفت سین نیز استفاده کنید.

 

آموزش سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی

با ما در مجله شبونه همراه باشید و آموزش مرحله به مرحله سبزه آبشاری مشاهده کنید و برای هفت سین خود این مدل را آرایش و آماده کنید.آموزش سبزه آبشاری

 

مراحل سبز کردن و ساخت سبزه آبشاری

نحوه خیس کردن خاکشیر یا شاهی:

شما میتوانید از شاهی یا دانه هایی که سبزه ریز دارند استفاده کنید.
ابتدا مقداری خاکشیر و یا شاهی را مدت ۴ ساعت با مقدار آب لازم خیس کنید.
نکته مهم : برای کاشت این سبزه آبشاری باید از بذرهای لعاب دار مانند خاکشیر و خرفه ، منداب ، شاهی و … استفاده کرد.

نحوه ساخت ماکت سبزه آبشاری

برای اینکه ماکت سبزه آبشاری یا سبزه معلق را درست کنید به یک سطح صاف و یک ظرف به شکل های دلخواه اعم از فنجان ، جام ، سبد …و یک ورقه فلزی برای وصل کردن جام به سطح صاف ، پنبه و دستمال تنظیف احتیاج داریم .

ابتدا ظرف مورد نظر که سبد یا فنجان و یا هر شکل دلخواه است را به وسیله ورقه فلزی و یا سیم ضخیم به سطح صاف وصل می کنیم و روی آن را با فویل یا یونولیت می پوشانید

 

آموزش سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی

ساخت هفت سین معلق

سپس روی سطحی که می خواهید سبزه را روی آن سبز کنید با آب افشان خیس کرده و یک لایه پنبه به ضخامت ۱ سانتیمتر روی سطح ماکت قرار دهید و همه جای ماکت را پوشش دهید. سپس روی پنبه یک لایه پارچه تنظیف بکشید برای ثابت ماندن تنظیف و پنبه در جای خود می توانید با یک تکه نخ آن را ببندید سپس سطح ماکت را با آب افشان کاملاً خیس کرده و بذرهای خیس خورده را روی ماکت بمالید دقت کنید بذر را فقط یک لایه روی تنظیف بمالید.
پس از اتمام کار با آب افشان سطح ماکت را کاملاً خیس کنید.

سبزه فانتزی به شکل فنجان

 

آموزش سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی

نحوه آبدهی سبزه آبشاری

روز اول و دوم سبزه به روزی ۳ بار آبدهی با آب افشان نیاز دارد از روز سوم که بذرها ریشه و جوانه کرد و سبزه به رنگ سبز کم رنگ در آمد سبزه را باید روزی ۲ مرتبه کاملاً سیراب نمود.

آموزش سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی

محل نگه داری سبزه

در ۳-۲ روز اول سبزه باید در جایی به دور از نور آفتاب باشد و سطح آن نباید خشک شود بهتر است زیر یک چهارپایه که روی آن نایلون کشیده شده است نگه داری شود . در روزهای بعد باید سبزه را روزی چند ساعت در هوای آزاد بگذارید. البته در معرض وزش باد نباشد در این مرحله سبزه به روزی ۱ الی ۲ بار آبدهی نیاز دارد.

نکات مهم در کاشت سبزه

بذر منداب در ۶ روز و بذر شاهی در ۸ روز سبز می شود. سعی کنید سبزه را در سبدهای حصیری قرار دهید تا آب از آن کاملاً تخلیه شود. اگر ماکت شما لبه دارد حتما لبه سبد را ببرید تا آب در آن جمع نشود و ایجاد بوی نامطبوع نکند.

آموزش کاشت سبزه آبشاری و معلق مدل جدید و فانتزی

اسفند ماه، ماه پایانی زمستان، هنگام کاشتن دانه و غله است. کاشتن ” سبزه عید ” به صورت نمادین و شگون، از روزگاران کهن، در همه خانه ها و در بین همهً خانواده ها مرسوم است.

امروز، در همهً خانه ها رسم است که ده روز یا دو هفته پیش از نوروز، در ظرف های کوچک و بزرگ، کاسه، بشقاب، پشت کوزه و … دانه هایی چون گندم، عدس، ماش و … می کارند. موقع سال تحویل و روی سفره “هفت سین ” بایستی سبزه بگذارند.

شاید زیباترین ویژگی سفره هفت سین را می‌توان به وجود سبزه آن دانست، به این دلیل که سبزه با رنگ و طراوت خود دلها را شادمان می سازد و با نگریستن به آن طلوع سال جدید را زیباتر می‌کند.
در ایران باستان رسم بر این بود که بیست و پنج روز قبل از نوروز در کاخ پادشاهان دوازده ستون از خشت خام برپا می‌ساختند و بر هرکدام یک نوع غله می‌کاشتند و معتقد بودند اگر سبزه‌ها خوب بروید سال پر برکتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *