بیوگرافی قاری برکت الله سلیم درگذشت +فایل صوتی و فیلم

بیوگرافی قاری برکت الله سلیم درگذشت +فایل صوتی و فیلم

بیوگرافی قاری برکت الله سلیم کیست

قاری برکت‌ الله سلیم قاری قرآن برجسته و قدیمی افغانستان متولد 1321 در شهر ده بالا بوده که در 7 بهمن 1402 در سن 81 سالگی به علت بیماری سرطان در کابل درگذشت او سالها در تلویزیون این کشور به قرائت قرآن میپرداخت او در مسابقت جهانی قاریان قرآن 8 بار مقام اول را به خود اختصاص داده بود و از سن 9 سالگی به حفظ و قرائت قرآن کریم پرداخت.

علت فوت و درگذشت

برکت الله سلیم، قاری و حافظ قرآن در سن ۸۱ سالگی به علت بیماری سرطان درگذشت بسیاری از مقامات افغانستان و طالبان مرگ این شخصیت را تسلیت گفتند و بسیاری از رسانه های افغان این خبر را پوشش دادند.

بیوگرافی قاری برکت الله سلیم درگذشت +فایل صوتی و فیلم

خانواده برکت‌الله سلیم می‌گوید که او از چندی بدین‌سو بیمار بود و بدلیل بیماری درگذشته است.

نعیم پاچا شینواری پسرکاکای برکت‌الله سلیم در این باره گفت: «استاد هفته گذشته از پاکستان به افغانستان برگشت. او در یکی از شفاخانه کشور بستر بود و امروز درگذشت.»

نقیب‌الرحمن یکی از شاگردهای برکت‌الله سلیم درباره او گفت: «استاد ما قاری برکت‌الله سلیم از سال‌ها بدینسو به هموطنان خدمت زیادی کرد و در این راه تلاش‌های خسته‌گی‌ناپذیر انجام داده است.»

بیوگرافی قاری برکت الله سلیم درگذشت +فایل صوتی و فیلم

سوابق

مجله شبونه: قاری برکت‌ الله سلیم قاری در سن ۱۹سالگی توانست که هفت شیوه مختلف قرائت قرآن را فرا گیرد. استاد تحصیلات خود را از دوره طفولیت نزد پدرش مولوی گلا جان و بعداً در قاهره نزد عالمان جهان اسلام چون شیخ محمود خلیل الحصری و ابوالعینین شعیشع شروع و در سال ۱۳۴۹ از رشته علوم شرعی فارغ‌التحصیل شد.

قاری برکت‌الله سلیم  همچنین معلم علوم قرآنی بود و در بخش ترتیل و تجوید تدریس میکرد و او را به عنوان آیت الله قرائتی افغانستان میشناختند.

همچنین ببینید

بیوگرافی یونس شاهمرادی قاری قرآن رتبه اول جهان عربستان

بیوگرافی محمدحسین عظیمی قاری نوجوان برنامه محفل

قاری برکت‌الله سلیم ۲ جلد کتاب در موارد قرائت و تجوید به زبان‌های پشتو دری تحت عنوان (برکت التجوید) ۲ جلد کتاب بنام زیور تلاوت به زبان فارسی و پشتو ۲ جلد کتاب تحت نام شرح مقدمات جذری به زبان‌های پشتو و فارسی تحریر و به چاپ رسیده‌است.

او در عین حال دستاندرکار عرصه شعر و ادب بوده که تا اکنون یک مجموعه شعری اش زیر عنوان (ناکامه مینه) اقبال چاپ یافته‌است.

برکت الله سلیم چندین زبان را بلد بود، او علاوه بر فارسی، پشتو، اردو و عربی، به انگلیسی، فرانسوی و آلمانی خوب صحبت می‌کرد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

❤️ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل❤️ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *