بیوگرافی کامل آیدا پناهنده کارگردان و همسرش و فرزندان + عکس

بیوگرافی کامل آیدا پناهنده کارگردان سینما و همسرش و فرزندان + عکس

بیوگرافی آیدا پناهنده کارگردان

آیدا پناهنده کارگردان نویسنده و تهیه کننده سینما متولد ۱۷ شهریور ماه سال ۱۳۵۸ در تهران است او دارای لیسانس فیلمبرداری و فوق لیسانس سینما بوده و تجربه کارگردانی فیلم های ناهید ، اسرافیل، پاییز نیکایدوها ، تی تی و زالاوا را در کارنامه اش دارد.

بیوگرافی و عکس های آیدا پناهنده کارگردان سینما

در بیوگرافی آیدا پناهنده آمده است این چهره موفق شد برای اثر سینمایی ناهید در سال ۱۳۹۴ جایزه آینده نویدبخش از جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۵ در بخش نوعی نگاه را دریافت کند و اینکه موفق شد یکی از فیلمساز زن جوانی به حساب آید، که در سال ۲۰۱۶ جایزه را از جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۶ را از آن خود کند.

خانم پناهنده بعد از فیلم سینمایی ناهید سه فیلم دیگر به نام‌های: اسرافیل، پاییز نیکایدوها و تی تی را در پرونده کاری خود به ثبت برساند. در نخستین مراسم بزرگ کارگردانان سینمای کشور ایران از خانم پناهنده برای حضور جدی و تاثیرگذار در عرصه کارگردانی تقدیر و تعجیل گردید.

آیدا پناهنده کیست و اهل کجاست

خانم آیدا پناهنده در تاریخ 17 شهریور ماه سال 1358 در تهران متولد شد و ۴۴ سال سن دارد.
او در رشته هنر تحصیل کرده و مدرک دانشگاهی خود را تا مقطع کارشناسی اخذ نموده است و همچنین دارای مدرک کارشناسی ارشد می‌باشد.

بیوگرافی کامل آیدا پناهنده کارگردان و همسرش ارسلان امیری و فرزندان + عکس

خانم پناهنده در تهران به دنیا آمده و پدر و مادرش اهل آذربایجان می‌باشند که هر دو اصالتاً برای شهر خوی در آذربایجان غربی می‌باشند.

مادر بزرگ آیدا پناهنده کیست

مادربزرگ مادری خانم پناهنده محترم ریاضی، در سال ۱۳۰۱ تا ۱۳۸۵ مدیریت دبیرستان دخترانه ایراندخت در شهر خوی را بر عهده داشته است. خانم محترم ریاضی در سال ۱۳۳۳ به عنوان مدیر در دبیرستان ایراندخت انتخاب شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ از این سمت کناره‌گیری کرد. خانم پناهنده در فیلم مستند ایراندوخت در سال ۱۳۸۷ به شرح حال زندگی مادربزرگ خود پرداخت.

همچنین ببینید

پدر آیدا پناهنده کیست

عبدالصمد پناهنده، پدر آیدا پناهنده در سال ۱۳۲۵ تا ۱۳۶۶ دانشجوی دانشگاه استانبول در رشته اقتصاد بوده است و مادر وی نزهت ریاضی که در تاریخ سال ۱۳۳۳ به دنیا آمده است، معلم زبان انگلیسی بوده است.

از کودکی تا کارگردانی

آیدا پناهنده در خیابان فاطمی در تهران رشد نموده است و دوران تحصیلاتش را در مقطع راهنمایی در مدرسه راهنمایی سمیه و مقطع دبیرستان را در دبیرستان هشتم شهریور در منطقه ۶ تهران به اتمام رسانیده است. او در سال ۱۳۷۷ به دانشکده سینما و تئاتر، دانشگاه هنر در رشته سینما رفت و مدرکش را در مقطع کارشناسی در رشته فیلمبرداری سینما دریافت کرد. او در مقطع کارشناسی شاگرد استادانی از جمله: نعمت حقیقی، علی لقمانی، اسفندیار شهیدی و رضا نبوی بوده است.

تصاویر جنجالی آیدا پناهنده کارگردان سینما در جشنواره کن و ونیز

فعالیت ادبی

آیدا پناهنده در سال‌های ابتدایی تحصیلاتش در جلسات نقد ادبی ایام پنجشنبه مجلی ادبی کارنامه حضور پیدا می‌کرد. نخستین قصه کوتاه خانم پناهنده به اسم آنا در شماره نهم مجله کارنامه در تاریخ اسفند ماه سال ۷۸ به سردبیری هوشنگ گلشیری انتشار گردید. بعد از آن در تاریخ تیر ماه سال ۱۳۸۲ و در شماره ۳۵ مجله کارنامه یک قصه دیگر از ایشان به اسم آخرین قربانی انتشار گردید، که در این زمان ریاست بخش قصه را آقای محمد محمدعلی عهده‌دار بود. یکی دیگر از قصه‌های کوتاه انتشار شده‌ی خانم پناهنده در ماهنامه ادبی گلستانه در تاریخ مرداد ماه سال ۸۴ یک قصه به اسم زنانی که به سقف نگاه می‌کنند نام داشت.

فعالیت‌های سینمایی آیدا پناهنده

خانم پناهنده علاوه بر کارهای ادبی، کارهای سینمایی اش را همان دوره با حضور در دانشگاه با تولید آثار کوتاه شانزده میلیمتری شروع نمود. تا اینکه پس از تجارب چند اثر کوتاه، نخستین فعالیت موفق آمیزش را به اسم آن دست‌ها در سال ۸۴ که توسط مادر خود تهیه کنندگی شد، تولید کرد. برای اثر کوتاه آن دست‌ها موفق شد برنده بهترین فیلم کوتاه در بخش نگاه نو «تجربی» از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در سال ۸۴ گردد و شروعی برای تولید آثار کوتاه بعدی شد که می‌توان: روشنایی‌های شهر در سال ۸۶، تاج خروس سال ۸۷_ برنده بهترین فیلم کوتاه داستانی خانه سینما، گلدان‌های زمستانی در سال ۸۸_ نیمه بلند و….. را نام برد.

بیوگرافی کامل آیدا پناهنده کارگردان و همسرش و فرزندان + عکس

خانم آیدا پناهنده نخستین فعالیت بلند داستانی‌اش را با همکاری مشترک آقای ارسلان امیری به نگارش درآورد. این فیلمنامه در قالب یک فیلم بلند تلویزیونی در سال ۸۶ به اسم گمشده در تاریکی ساخته مازیار میری و به تهیه کنندگی علیرضا رئیسیان به دست تولید رسید.

خانم پناهنده بعد از آن آغاز به تولید آثار بلند تلویزیونی کرد که نخستین فعالیت بلند تلویزیونی‌اش به اسم قصه داوود و قمری در سال ۸۸ بود که تهیه کنندگی آن را کیانوش عیاری بر عهده گرفت و محصول مرکز سیما فیلم کارگردانی شد.

آیدا پناهنده دومین فعالیت تلویزیونی‌اش را به اسم آبروی از دست رفته آقای صادقی در سال ۹۰ که تهیه کنندگی آن را مهدی شفیعی بر عهده داشت و محصول مرکز سیما فیلم و با همکاری مشترک ارسلان امیری نویسندگی شد،کارگردانی کرد.

اولین تجربه کارگردانی فیلم سینمایی

آیدا پناهنده نخستین فعالیت سینمایی بلندش را به نام ناهید در سال ۹۳ که تهیه کنندگی آن را بیژن امکانیان انجام داد و محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی رقم زد. فیلم ناهید در شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن توانست جایزه آینده نویدبخش در بخش نوعی نگاه را از آن خود کند و در سی و سومین جشنواره فیلم فجر کاندیدای بهترین فیلمنامه با همکاری مشترک ارسلان امیری در قسمت فیلم‌های نخست شود.

فیلم ناهید در زمستان سال ۲۰۱۵ در کشور فرانسه به واسطه کمپانی ممنتو فیلمز پخش و همان موقع در بیش از ۳۲ کشور دنیا به پخش عمومی رسید.

اسامی فیلم های سینمایی آیدا پناهنده

 • ناهید سال ۹۳
 • اسرافیل سال ۹۵
 • پاییز نیکایدوها سال ۹۷
 • تی تی سال ۹۹
 • زالاوا سال ۹۹

فیلم‌های تلویزیونی:

 • گمشده در تاریکی سال ۸۷
 • قصه داوود و قمری سال ۸۸
 • آبروی از دست رفته آقای صادقی در سال ۹۰
 • از جنوب شرقی سال ۹۱

سریال‌های نمایش خانگی:

در انتهای شب سال ۱۴۰۳

فیلم‌های مستند:

ایراندوخت سال ۸۷
خانه قمر خانم سال ۸۹
دوستان و برادران سال ۹۴

آثار کوتاه:

 • قوطی حلبی _بازار سال ۷۸
 • رومولوس سال ۸۰
 • تاکسونومی سال ۸۲
 • آن دست‌ها سال ۸۴
 • روشنایی‌های شهر سال ۸۶
 • تاج خروس سال ۸۷
 • گلدان‌های زمستانی سال ۸۸

جوایز آیدا پناهنده

کسب جایزه بهترین فیلم بخش نگاه نو برای اثر کوتاه آن دست‌ها، بیست و دومین جشنواره ملی و دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

کسب جایزه دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه داستانی روشنایی‌های شهر، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران

کسب جایزه سوم بهترین فیلم کوتاه داستانی روشنایی های شهر، سومین جشنواره کوثر مشهد

کسب جایزه بهترین کارگردانی داستانی تاج خروس، دوازدهمین جشن خانه سینما/ اولین دوره آکادمی فیلم کوتاه ایران، نخستین جشن مستقل فیلم کوتاه

کسب جایزه بهترین کارگردانی تاج خروس، بیست و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

کسب جایزه بهترین استعداد جوان تاج خروس، بیست و پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران
شرکت در هفتمین کمپ استعدادهای جوان برلین

کسب جایزه بهترین فیلم گلدان‌های زمستانی، ششمین جشنواره آینه و آفتاب

بیوگرافی کامل آیدا پناهنده کارگردان و همسرش ارسلان امیری و فرزندان + عکس

همسر و فرزندان

آیدا پناهنده با ارسلان امیری کارگردان ازدواج کرده است و با هم در زمینه کارگردانی و فیلمسازی همکاری میکنند.

بیوگرافی ارسلان امیری همسر آیدا پناهنده

ارسلان امیری (زاده ۲ اردیبهشت ۱۳۵۴ در سنندج) فعالیت حرفه‌ای خود را با مستندسازی آغاز و سپس به عنوان فیلم‌نامه‌نویس و تدوین‌گر با چندین تله‌فیلم و مجموعه تلویزیونی همکاری نمود. وی با ساخت نخستین فیلم سینمایی خود به نام زالاوا موفق شد جایزه بزرگ بهترین فیلم از سی و ششمین دوره هفته بین‌المللی منتقدان فیلم ونیز، جایزه بهترین فیلم از نگاه هیئت داوران از فدراسیون بین‌المللی منتقدان فیلم و همچنین از سی و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، دو سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی فیلم اول و بهترین فیلم‌نامه را کسب کند.

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *