بلک فرایدی (جمعه سیاه) چیست؟ تاریخچه جمعه سیاه (روز شکرگزاری)

تاریخ انتشار 3 آذر 1400 – Study time 3 minutes

بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟ تاریخچه جمعه سیاه (روز شکرگزاری) جمعه آخر ماه نوامبر را در ادامه این صفحه از مجله شبونه مشاهده نمایید.

جمعه سیاه بخشی از فصل خرید تعطیلات است. داشتن یک جمعه سیاه سودآور برای بسیاری از خرده فروشان، به ویژه فروشگاه های اسباب بازی و بازی ضروری است. طبق NRF.3، طی پنج سال گذشته، فصل تعطیلات 19 درصد یا بیشتر از فروش سالانه را برای بسیاری از خرده‌فروشان تشکیل می‌دهد.

برخی از خرده فروشان فروش جمعه سیاه خود را در روز شکرگزاری آغاز می کنند و معاملات معمولاً در تمام آخر هفته اجرا می شوند. به عنوان مثال، در سال 2020، خریداران به طور متوسط 311.75 دلار از روز شکرگزاری تا دوشنبه سایبر (اولین دوشنبه پس از روز شکرگزاری) خرج کردند. برای در نظر گرفتن این موضوع، متوسط خریداران در کل فصل تعطیلات در سال 2020 در مجموع 997.79 دلار خرج کردند. در سال 2021، خریداران قصد دارند حدود 997.73 دلار برای هدایا، تزئینات، غذا و سایر خریدها برای خود و خانواده‌شان هزینه کنند.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟ تاریخچه جمعه سیاه (روز شکرگزاری)

جمعه سیاه چیست؟

آخرین جمعه ماه نوامبر میلادی جمعه سیاه گفته می شود که بیشتر در آمریکا شمالی و آمریکای جنوبی مرسوم است

در این روز که به روز شکرگزاری مشهور است در بسیاری از فروشگاه های آمریکا حراجی انجام می شود که مورد استقبال عموم مردم قرار می گیرد.

علت اصلی این کار آغاز آیین خرید برای کریسمس می باشد روز جمعه سیاه در آمریکا از طرفداران بسیار زیادی برخوردار بوده و استقبال گسترده‌ای از آن صورت می‌گیرد

هرچند که این روز تعطیلی رسمی به شمار نمی آید اما بسیاری از مردم کسب و کار خود را تعطیل کرده و برای خرید کریسمس به فروشگاه ها می روند

جمعه سیاه شلوغ ترین روز در آمریکا به شمار می‌آید محل اصلی جمعه سیاه در آمریکای شمالی بوده که کشورهای آمریکای جنوبی نیز از این سنت تبعیت می کنند

در جمعه سیاه فروشگاه های آمریکا به صورت ۲۴ ساعته فعال بوده و به مشتریان خود خدمات ارائه می دهند

به دلیل استقبال مردم از این حراجی ها برخی از کشورهای اروپایی نیز این سنت را اجرا می کنند و حتی در ایران برخی از فروشگاه های اینترنتی به مناسبت جمعه آخر ماه نوامبر تخفیفات ویژه ای را در نظر می گیرند.

جمعه سیاه چیست؟ تاریخچه جمعه سیاه (روز شکرگزاری) جمعه آخر ماه نوامبر

تاریخچه جمعه سیاه

در تاریخچه جمعه سیاه گفته می شود که در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ میلادی به دلیل رسوایی که در بازار طلا در آمریکا به وجود آمد رئیس جمهور وقت آمریکا برای عذرخواهی از مردم روز جمعه را در فروشگاه های بسیاری از شهرها تخفیف های ویژه ای برای کالاهای اساسی مردم در نظر گرفتند و از آن پس هر سال این سنت برگزار می شود

همچنین بعد از جنگ داخلی آمریکا تخریب های زیادی به شهرهای مختلف این کشور وارد شد و در حالی که دولت مشغول بازسازی شهرها بود دو نفر به نامهای جِی گولد (Jay Dick) و جیمز فیسک (James Fisk) بازار طلای آمریکا را در انحصار خود قرار گرفته و فساد مالی فراوانی را به وجود آوردند که دولت وقت آمریکا متوجه این سو استفاده شد و برای اینکه بتواند حجم گرانی‌های بازار را کنترل کند حجم بسیار زیادی را وارد بازار کرد تا قیمت های از دست رفته به بازار برگرداند.

اولین باری که عبارت بلک فرایدی مورد استفاده قرار گیرد توسط مجله ای به نام Factory Management and Maintenance در نوامبر سال ۱۹۵۱ بود که در آن زمان کارگران آمریکایی به صورت دسته جمعی و گروهی توافق کردند که اعتصاب کنند و به همین دلیل کار خود را رها کرده و در خانه ماندند

جمعه سیاه چیست؟ تاریخچه جمعه سیاه (روز شکرگزاری) جمعه آخر ماه نوامبر

بعد از مدتی روزهای دیگر هفته در آمریکا مناسبت های دیگری به خود گرفت و روز دوشنبه را به عنوان دوشنبه آنلاین نام گذاری کردند که در آن فروشگاه های اینترنتی اقدام به فروش ویژه و تخفیف های زیادی کردند.

خشونت درگیری

نکته جالب در روز جمعه سیاه آمریکا خشونت و درگیری هایی بوده که در فروشگاه ها به وجود می‌آید و بیشترین آمار قتل در این روز وجود دارد به دلیل حجم زیاد حضور مردم در فروشگاه ها درگیری هایی بین آنها به وجود می‌آید که به قتل منجر می شود.

ازدحام جمعیت در خیابانها به مناسبت جمعه سیاه

باری دیگر در سال ۱۹۷۵ میلادی در روزنامه نیویورک تایمز، به عبارت بلک فرایدی به‌کاربرده شد. در اینجا نیز، منظور شلوغ‌ترین روز خرید و سنگین‌ترین ترافیک جاده‌ها بابت خرید مردم بود. تا اوایل دهه ۸۰ میلادی همچنان برخی از شهرها و ایالت‌های آمریکا از این عبارت استفاده نمی‌کردند.

اما کسانی که آن عبارت را شنیده بودند، مفهومی یکسان در ذهنشان تداعی می‌شد: «فرصتی طلایی برای خرید». آغاز فصل خریدهای عید کریسمس و روزی شاد. حتی باوجود کلمه «سیاه» در این عبارت، هیچ‌کس آن را روزی سیاه و تباه نمی‌دانست.

حراج پنج شنبه

رقابت افراطی مغازه داران به حدی رسید که این حراجی، در صبح عید شکرگزاری آغاز شد. به این بهانه که خریداران در ترافیک جمعه سیاه نمانند؛ فروشگاه (Kmart)، در سال ۲۰۰۹ حراجی بلک فرایدی را از ساعت ۷ صبح پنجشنبه شروع کرد. پس از آن فروشگاه‌های زیادی از این تغییر ساعت پیروی کرده، و در ساعات ۸ و ۹ صبح پنجشنبه به جنس‌های خود چوب حراج زدند.

جمعه سیاه چیست؟ تاریخچه جمعه سیاه (روز شکرگزاری) جمعه آخر ماه نوامبر

رسانه‌ها جهت عدم استفاده از عبارت بدشگون «سیاه» برای توجیه این روز آن را «پنجشنبه طوسی» یا «پنجشنبه قهوه‌ای» هم نامیدند. اما شاید در آینده این عبارات هم در زبان انگلیسی رواج پیدا نکنند، و عبارتی جدید به نام بلک ترزدی (پنج‌شنبه سیاه) وارد فرهنگ واژگان انگلیسی شود.

فلسفه بلک فرایدی (جمعه سیاه)

فلسفه اصلی حراج جمعه تخفیف بر روی تمامی کالاها است. تخفیفی که باعث ترغیب مشتریان برای رفع نیازهای خود با هزینه کمتر در آستانه سال نو، و خالی شدن انبار فروشگاه‌ها با حاشیه سودی کمتر است. اما در سال‌های اخیر رقابت بین فروشنده‌ها به حدی بالا گرفت که مفهومی به نام Doorbuster به وجود آمد.

اما Doorbuster به چه معنا است؟ همان‌طور که می‌دانید کلمه Door به معنای «در» بوده و کلمه Buster به معنی انفجار یا شکستن چیزی است. به همین دلیل کالاهای با تخفیف ویژه را Doorbuster نامیدند زیرا این کالاها باعث صف کشیدن مردم پشت درهای فروشگاه شده و حتی در بسیاری از موارد نیز تراکم جمعیت مشتریان باعث شکسته شدن در فروشگاه شد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

....

اگر متن و یا تصاویری در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا اصلاح و یا حذف شود یا به مدیر سایت پیام بدهید. آیدی مدیر در تلگرام @Webmaster_team

....

یک نظر

  1. من فکر میکردم ما ایرانیا فقط هجومی میریم دنبال یه چیز قیمت خوب🤣🤣

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *