[بیوگرافی] جواد روحی کیست ماجرای جرم در نوشهر +علت فوت

بیوگرافی جواد روحی کیست ماجرای جرم در نوشهر +علت مرگ

جواد روحی متولد 1366 در نوشهر استان مازندران بوده و لیسانس حقوق داشت که در سال 1401 به عنوان لیدر اغتشاشات در نوشهر دستگیر شد و پرونده او مشارکت در قتل 5 نفر از نیورهای امنیتی بود همچنین یکی دیگر از اتهامات جواد روحی افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور و اتش زدن قرآن کریم به سه بار اعدام محکوم شد جواد روحی در نهم شهریور 1402 در زندان نوشهر دچار تشنج شد و به بیمارستان نوشهر منتقل گردید اما در بیمارستان فوت کرد.

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: طبق اعلام بهداری زندان، «جواد روحی» قبل از بازداشت و ورود به زندان در سالهای گذشته چند بار سابقه تشنج و بستری در بیمارستان را داشته است.

[بیوگرافی] جواد روحی کیست ماجرای جرم در نوشهر +علت فوت

جواد روحی کیست

خبرگزاری میزان نوشت: جواد روحی 35 سال سن داشته و اهل نوشهر مازندران میباشد او یکی از لیدر های اغتشاشات نوشهر بوده که در پی اقدامات او 5 نفر کشته شده اند او افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، احتراق و تخریب اموال به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور و ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش زدن قرآن کریم و توهین به مقدسات به اعدام محکوم شده است.

ماجرای جرم از آتش زدن قرآن تا مقر پلیس

جواد روحی با صراحت به اقدامات خود اعتراف کرد و در اغتشاشات نقش جدی داشت و ماجرا را اینگونه توصیف کرد: چند روز قبل از اغتشاشات از شهر آمل به نوشهر آمدم. در 29 دی 1401 متوجه جمعیتی شدم که به سمت میدان آزادی نوشهر می رفتند. در آن زمان داخل مغازه موبایل فروشی بودم که به جمعیت پیوستم.

[بیوگرافی] جواد روحی کیست ماجرای جرم در نوشهر +علت فوت

 

یکی از خانم های آنجا قرآن کریم را به من داده بود، من هم قرآن را در آتش انداختم و سوزاندم. جواد روحی درباره آتش سوزی در مقر پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: با چند نفر وارد مقر پلیس راه در مرکز شهر شدیم و اشیاء را به آنجا پرتاب کردیم، سپس مقر پلیس راه به آتش کشیده شد.

اقداماتی که جان ۵ نفر را گرفت

بر اساس این گزارش، در جریان حوادث و اغتشاشات در شهرستان نوشهر که جواد روحی با رهبری جمعی از اغتشاشگران و مردم حاضر در تجمع و تحریک و تشویق شهروندان به اغتشاش  متأسفانه 5 نفر و تعدادی از نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند و تعدادی از نیروهای امنیتی نیز زخمی شدند.

اعتراف صریح به سوزاندن قرآن کریم

رئیس کل دادگستری استان مازندران گفت جواد روحی در حمله اغتشاشگران به ساختمان های دولتی، بانک ها و شهرداری حضور داشت و به همراه چند نفر به مقر راهور در مرکز شهر وارود کرده و وسایل آن را به داخل شهر پرتاب کردند و به این کار خود اعتراف کرده است.

[بیوگرافی] جواد روحی کیست ماجرای جرم در نوشهر +علت فوت

 

وی همچنین در جلسه به صراحت به سوزاندن قرآن کریم اعتراف کرد و دلیل ارتکاب جنایت و شرکت در اغتشاشات را مصرف مواد مخدر و قرص عنوان کرد. متهم در زمان ارتکاب جرم قوه تمیز داشته است مجیدی کاظمی کیست

رئیس کل دادگستری مازندران افزود: براساس رای دادگاه، نامبرده در زمان ارتکاب جرم دارای اراده و قوه تمیز بوده و سوءنیت وی در ارتکاب رفتار مجرمانه کاملا مبرهن و محرز بوده است. دفاعیات وی که در زمان ارتکاب جرم، فاقد اراده بوده برابر تبصره ماده ۲۱۸ قانون مجازات اسلامی برای دادگاه قابل پذیرش نیست.

حکم سه بار اعدام

انصاف نیوز نوشت: کاوه، وکیل روحی گفت: هیچ دلیل و مدرکی مبنی بر توجه اتهام اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر و فعالیت تبلیغی علیه نظام وجود ندارد و در خصوص اتهام ارتداد از طریق آتش زدن قرآن نیز صحیح نیست».

وکیل جواد روحی گفت: . هیچ دلیل و مدرکی مبنی بر توجه اتهام اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر و فعالیت تبلیغی علیه نظام وجود ندارد و در خصوص اتهام ارتداد از طریق آتش زدن قرآن نیز صحیح نیست».

دلیلی در ارتباط با اتهامات منتسب به او وجود ندارد.

[بیوگرافی] جواد روحی کیست ماجرای جرم در نوشهر +علت فوت

قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب ساری در دادنامه صادره اتهامات جواد روحی را «براساس تصاویر موجود در پرونده مربوط به جواد روحی و مهدی محمدی‌فر در حلقه اول به عنوان لیدر در هدایت و رهبری معترضین نقش اصلی را دارند». «افساد فی‌الارض» و «محاربه»، «ارتداد از طریق هتک حرمت به قرآن از طریق آتش زدن قرآن کریم و توهین به مقدسات»٬ «احتراق و تخریب اموال» و «تحریک برخی از شهروندان به ایجاد ناامنی و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور» اعلام کرده است.

مجید کاوه، وکیل انتخابی روحی که بعد از صدور حکم اعدام، موفق به ملاقات با موکل خود در زندان نوشهر شده است در صفحه توئیتر خود، صدور سه بار حکم اعدام برای موکلش را تایید کرده و نوشته است که «موکل ایرادات اساسی و حائز اهمیتی نسبت به تحقیقات مقدماتی داشته که یقیناً طی روزهای آتی در فرجام خواهی به دیوان عالی کشور منعکس خواهد شد».

با این حال، بر اساس دادنامه صادره از سوی قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب ساری، اقرار جواد روحی علیه خود، مبنای صدور حکم قرار گرفته و دفاعیات او در دادگاه «بلاوجه و غیرموثر» عنوان شده است. وکیل تسخیری جواد روحی هم در دادگاه رسیدگی به اتهامات او گفته است که «بازبینی فیلم دوربین مدار بسته، صرفا حضور وی (در اعتراضات) را ثابت می کند و در خصوص اتهامات وارده مانند افساد فی‌الارض برای موکل دلیل و مدرکی مبنی بر توجه اتهام وجود ندارد». او تصریح کرده که «موکل در احراق و تخریب اموال مباشرت و مشارکت نداشته. هیچ دلیل و مدرکی مبنی بر توجه اتهام اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر و فعالیت تبلیغی علیه نظام وجود ندارد و در خصوص اتهام ارتداد از طریق آتش زدن قرآن نیز صحیح نیست».

وکیل تسخیری این معترض محکوم به اعدام، در دادگاه گفته است که موکلش «به علت مشکلات عدیده از جمله بیماری روحی- روانی و بیکاری زندگی مشترک خود را از دست داده و جهت بازگشت به زندگی مشترک و ملاقات با همسر سابق در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ به نوشهر مراجعه کرده که به علت بی‌پولی به‌صورت خیابان‌خواب چند روزی در نوشهر اقامت داشته تا این‌که در ۳۰ شهریور به جهت تجمع ایجاد شده مورد استفاده سو قرار گرفته و بدون قصد و علم مرتکب اعمالی شده که منجر به تشکیل پرونده حاضر گردیده است».

وی با اشاره به بیماری اعصاب و روان موکل خود گفته بود: «او در هیچ احراق و تخریبی مشارکت نداشته است. حتی در تصاویر ضبط شده نیز او تنها در صحنه حضور دارد و مشارکتی در اقدامات ندارد».

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، در پی فوت یک زندانی به نام جواد روحی در بیمارستان، تصویری از وی در فضای مجازی منتشر شده و ادعا شده است که این تصویر مرتبط به بستری شدن اخیر وی در بیمارستان است که منجر به فوت متهم شد. این در حالی است که پیگیری‌های مرکز رسانه قوه قضاییه نشان می‌دهد تصویر منتشر هرچند متعلق به جواد روحی است اما عکسی قدیمی و مربوط به زمان قبل از بازداشت این فرد و خارج از زندان است. تصاویر لباس شخصی وی هم گویای همین موضوع است.

حکم سه بار اعدام «جواد روحی» نقض شد

مجید کاوه، وکیل جواد روحی در گفت‌وگو با «شبکه شرق» می‌گوید: با تصمیم مستشار محترم و معاون محترم شعبه نهم دیوان عالی کشور رای سه بار اعدام آقای جواد روحی نقض شد.

روحی سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب ساری به سه بار اعدام و سایر مجازات‌های محکوم شده بود. نهایتا با پذیرش فرجام‌خواهی در شعبه نهم دیوان عالی کشور رای سه بار اعدام ایشان و سایر مجازت‌ها نقض شده و پرونده جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض دادگاه انقلاب ساری ارجاع داده شد. جواد روحی از بازداشت‌شدگان ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱ در نوشهر است.

فوت و مرگ

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، در پی فوت یک زندانی به نام جواد روحی در بیمارستان، تصویری از وی در فضای مجازی منتشر شده و ادعا شده است که این تصویر مرتبط به بستری شدن اخیر وی در بیمارستان است که منجر به فوت متهم شد.

این در حالی است که پیگیری‌های مرکز رسانه قوه قضاییه نشان می‌دهد تصویر منتشر هرچند متعلق به جواد روحی است اما عکسی قدیمی و مربوط به زمان قبل از بازداشت این فرد و خارج از زندان است. تصاویر لباس شخصی وی هم گویای همین موضوع است.

دیدار با نامزدش در نوشهر

باشگاه خبرنگاران جوان درباره جواد روحی میگوید بر اساس دادنامه صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی ساری جواد روحی تنها یک شهروند ساده نبود که تحت تأثیر فضای حاکم بر آن روز‌ها دست به برخی اقدامات زده باشد، درحالیکه وکیل این فرد در گفتگو با برخی رسانه‌ها ادعا میکرد که روحی سه روز قبل از تاریخ دستگیری برای دیدار با همسر سابقش به نوشهر آمده بوده، اما تحقیقات نشان میدهد که این فرد بااطلاع قبلی و علم بر شرایط سیاسی و امنیتی حاکم بر شهر نوشهر به این منطقه سفرکرده و در طی سه روز حضور تمامی مناطق حساس را رصد کرده است!

آرش میراحمدی بازیگر درگذشت بیوگرافی آرش میراحمدی بازیگر

6 نظر

 1. خدا رو شکررررررررررررر. یک قاتل وحشی هم کمتر خیلی بهتر

  • واقعا دیگه شورشو درآوردن اگه گرونی هست واسه همه هست. واسه چیه. واسه مهسا امینی. چه‌ حماقتی خون مردم به جوش اومد. دارین بامقدسات بی احترامی می کنید اونم تواین موقعیت که هردوشمنی اومده خواست یه خنجری بزنه شما جونای مملکت کمک کنید کشور ازاین سختی دربیارید چرا طناب دار؟ واقعا تاسف برايه شما لعنت بخاطره بی احترامی به کلام قرآن انقد بی ادبی زیادی

 2. این تصاویر اصلا نوشهر نیست!!!

 3. با سلام کسانی که به مقدسات بی احترامی و توهین می کنند برخورد قاطع شوند با تشکر

 4. بعضی افراد را گذشت کرد کار بدی نیست انسان جایز الخطاست چند سال زندان کافیه اگر واقعا در کشته شدن کسی دست نداشته

  • ایرانی وطن دوست

   انسان ممکن اخطا است نه جایزالخطا
   خدالعنت کندکسانی راکه خون جوانانی که برای اسلام وقرآن جان دادن را با
   بارفتاراحمقانه شان ضربه وارد می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *