سکه‌ های ۲ تومانی به جای اسکناس ۲هزار تومانی

سکه‌ های ۲ تومانی به جای اسکناس ۲ هزار تومانی به همراه جزئیات را در ادامه این بخش از مجله شبونه مشاهده نمایید.

سکه‌ های ۲ تومانی به جای اسکناس ۲ هزار تومانی

به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه، ۱۵ اردیبهشت) در جلسه علنی مجلس و حین بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور اظهار کرد: با توجه به کاهش کارایی پول ملی کشورمان که به دلیل تورم مزمن در ۵ دهه اخیر ایجاد شده است دیگر پول ملی ما (ریال) در جامعه کاربردی ندارد و حتی دینار مدت‌هاست وجود خارجی ندارد.

سکه‌های ۲ تومانی به جای اسکناس ۲هزار تومانی

اوافزود: هم اکنون در جامعه عرف اصلی تومان است و برای اینکه با عرف جامعه خود را هماهنگ کنیم حذف ۴ صفر از پول کشورمان را پیشنهاد داده‌ایم و این در حالی است که مردم حتی چک پول‌های ۵۰ هزار تومانی را ۵۰ تومان می‌نامند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: درباره هزینه بالای چاپ و امهال اسکناس باید بگویم ما ۸ میلیارد اسکناس در کشورمان داریم که ۵ میلیارد آن زیر ۲ هزار تومان است.

همتی تصریح کرد: به مرور زمان سکه‌های ۲تومانی به جای اسکناس ۲هزار تومانی وارد صحنه پولی و بانکی کشور خواهد شد، ضمن اینکه سکه ۵ تومانی هم به جای اسکناس ۵ هزار تومانی عملیاتی خواهد شد، سالی یک میلیارد اسکناس باید با هزینه ۴۰۰ میلیارد تومان چاپ شود چرا که فرسوده هستند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اهمیت حیثیت پول ملی کشورمان بسیار مهم است این در حالی است رابطه پولی ما که ریال است با دلار و یورو فاصله زیادی پیدا کرده است، با توجه به آنکه سرانه اسکناس کشورمان در زمره بالاترین‌ها در دنیاست باید تغییرات اساسی در این زمینه رخ دهد. این در حالی است که سرانه کشورمان در اسکناس ۱۰۲ است در حالی که کشور‌های دیگر رقم پایین‌تری دارند.

همتی افزود: یک سال لایحه اصلاح قانون پولی و مالی در کمیسیون اقتصادی مجلس بررسی شده است، این در حالی است که این لایحه از سوی دولت یک و نیم سال پیش تقدیم مجلس شده بود، هر دو پول باید به موازات هم حرکت کنند تا پذیرش و عملیاتی شدن این اقدام در جامعه به صورت یکسان بوده و در نهایت به سرانجام برسد.

همتی با اشاره به جلسه شب گذشته هیئت دولت و بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور بیان کرد: در این جلسه تاکید شد که پول ملی ما تومان شود و هر یک تومان صد قران و هر یک تومان معادل هزار ریال سابق باشد، از دو تا ۵ سال صفر‌های پول کشورمان حذف خواهد شد.

اگر متن و یا تصاویری در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا اصلاح و یا حذف شود یا به مدیر سایت پیام بدهید. آیدی مدیر در تلگرام @Webmaster_team

....

یک نظر

  1. یارو رییس بانک مرکزی هست، چه دلایل احمقانه ای برای حذف 4تا صفر میاره. چون مردم به تراول 50 هزار تومنی میگن 50 تومن باید 4 تا صفر حذف بشه، 40 سال این با چرت و پرت هاشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *