مهدورالدم چیست؟ مهدور الدم یعنی قتلی که دیه و قصاص ندارد +جزئیات

مهدورالدم چیست؟ “مهدور الدم” کیست و به چه کسی گفته میشود؟

مهدورالدم چیست؟ مهدور الدم یعنی قتلی که دیه و قصاص ندارد +جزئیات را در ادامه این بخش از مجله شبونه مشاهده نمایید.

مهدورالدم چیست؟ مهدور الدم به چه کسانی گفته میشود؟

مهدورالدم چیست؟

مهدورالدم به این معنا است که فردی به قتل رسیده و کشته شده خونش باطل بوده و دارای دیه نخواهد بود و کسی که مرتکب قتل شده است قصاص نمیشود به این دلیل که خون مقتول بنا به دلایلی که در عرف اسلامی امده است باطل خواهد بود.

همچنین ببینید:

مهدورالدم کیست؟

به عنوان مثال اگر زن شوهرداری در حال زنا باشد و همسرش او را در همین حال ببینید و یا ثابت کند که همسرش اقدام به زنا کرده است خون آن زن باطل خواهد شد و کشتن آن دیه یا قصاص نخواهد داشت!

و مثال دیگر اینکه اگر فردی مشرک (کافر) باید و خدای یکتا را قبول نداشته باشد و علیه خداوند دشمنی کرده و دیگران را به این دشمنی دعوت کند خون این شخص نیز باطل است البته باید ثابت شود که آن شخص کافر بوده  علیه خداوند تبلیغ میکند.

مهدورالدم چیست؟ مهدور الدم کیست؟

مصادیق مهدور الدم در حقوق ایران

با وقوع انقلاب اسلامی و با توجه به اینکه قوانین کیفری کشورمان که بر اساس عرف قوانین اسلامی وضع شده است براساس منابع فقهى و فتاواى حضرت امام خمینى (ره) با توجه به مواردی که در آنها قتل یا سایر صدمات جسمانى علیه اشخاص با اسباب و علل شرعى، مباح دانسته شده، اشاره مى کنیم

در ماده ۲۲۶ ق.م.ا. ذیل عنوان شرایط قصاص آمده است: قتل نفس در صورتى موجب قصاص است که مقتول شرعا مستحق کشتن نباشد و اگر مستحق قتل باشد، قاتل باید استحقاق قتل او را طبق موازین در دادگاه اثبات کند.

مهدورالدم چیست؟ مهدور الدم کیست یعنی قتلی که دیه و قصاص ندارد +جزئیات

مهدورالدم چیست؟

این ماده، از مواد تاسیسى قانون مجازات اسلامى و برگرفته از فقه مى باشد.

فقها نیز در بحث قصاص، این بحث را مطرح کرده اند که یکى از شرایط اجراى قصاص، محقون الدم بودن مقتول است و در صورتى که مقتول مهدور الدم بوده است، قاتل قابل قصاص نیست.

لینک در تویتر

حکم با قاضی است

حکم اینکه شخصی مهدور الدم است یا خیر در نهایت باید با حکم قاضی تعیین شود و اینکه افراد خودشان نمیتوانند کسی را متهم به این عنوان کنند و یا تصمیم گیری در این باره انجام بدهند.

مهدورالدم چیست؟ مهدور الدم یعنی قتلی که دیه و قصاص ندارد +جزئیات

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *