چرا به امام سجاد زین العابدین میگویند؟ و زین العابدین یعنی چه؟

چرا به امام سجاد زین العابدین میگویند؟ و زین العابدین یعنی چه؟

زین العابدین یعنی چه؟

زین العابدین به معنای زیباترین عبادت کننده میباشد و امام سجاد علیه السلام آنقدر زیبا به عبادت خداوند میپرداخت که بلقب زین العابدین را به ایشان داده اند.

چرا به امام سجاد زین العابدین میگویند؟ و زین العابدین یعنی چه؟

چرا به امام سجاد زین العابدین گفته میشود؟

امام سجاد با آهنگی خاص و زیبا خداوند را ستایش و عبادت میکرد و نماز خواندن این حضرت با لحن و آهنگ بسیار زیبایی بود که هرکسی صدایش را میشنید تا پایانش نماز او را تماشا میکرد.

روایت را کتاب پرقیمت «علل الشرایع» صدوق از طریق علی بن ابراهیم قمّی، از ابن عبّاس، از رسول الهی حکایت می کند.

2ـ سحرگاهی در حالت عبادت و مناجات بود، مناجاتی عاشقانه، و عبادتی خالصانه، ابلیسی به صورت وحشتناکی در برابرش مجسّم شد تا وی را از حال خوشی که با محبوبش داشت باز دارد، آن حضرت کمترین توجّهی به آن شبح هولناک و چهره ترس آور نکرد، به قیام و قعود و به ذکر و مناجاتش ادامه داد، که ناگهان شنید گوینده ای از طرف غیب، سه مرتبه فریاد زد:
أنْتَ زَیْنُ الْعابِدینَ حَقّاش!!

به هنگامی که وضو می گرفت، رنگ مبارکش به زردی می گرایید. زمانی اهل بیت بزرگوارش از او پرسیدند: چرا به وقت وضو اینچنین می شوی؟ پاسخ داد: می دانید آماده ایستادن در برابر چه آقایی هستم!

چون به نماز می ایستاد لرزه بر اندامش می افتاد!! در جواب کسی که از حضرت پرسید این چه حال است؟ فرمود: به وقت مناجات و عبادت در پیشگاه محبوبم این حالت به من دست می دهد.
روزی در اتاقی که در حال سجده بود آتش افتاد، بیم آن می رفت که شعله آتش تمام اتاق را بگیرد، ناگهان فریاد زدند: پسر پیامبر! آتش آتش!!

اهل خانه آتش را خاموش کردند و آن عاشق پاکباخته هنوز در سجود بود، چون از عبادت فارغ شد، عرضه داشتند: چه علّتی شما را از توجه به حریقی که به اتاق افتاد بازداشت؟ فرمود: آتش آخرت!!

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *