گروه برکیس چیست و سودی برای ایران دارد؟

گروه بریکس چیست و چه سودی برای ایران دارد؟

گروه بریکس چیست

گروه بریکس مجموعه‌ای از کشورهای قدرتمند با اقتصاد در حال توسعه بوده که اعضای آن را در حال حاضر چین و روسیه و آفریقای جنوبی و هند و برزیل تشکیل می‌دهند هدف اصلی این گروه تشکیل مجموعه‌ای متحد در زمینه اقتصادی بوده که سلطه‌گری دلار آمریکا در جهان را متوقف کنند و بتوانند پول‌های ملی را با ارزش نگه دارند و خرید و فروش‌های بین المللی و همکاری با اعضای گروه را با پول ملی انجام دهند و دیگر وابسته به تهیه دلار آمریکا نباشند.

گروه برکیس چیست و سودی برای ایران دارد؟

این گروه تلاش کرده تا بتواند کشورهای در حال توسعه و قدرتمند دیگر را جذب کند.

در حال حاضر کشورهای زیادی درخواست دادند تا عضو این گروه شوند از جمله ایران ، عربستان ، عراق ، اندونزی ، کویت ،امارات و قطر در صف پیوستن به این گروه هستند .

ترس آمریکا و اروپا

نکته جالب اینکه کشورهای اروپایی نیز از این اتفاق هراسان هستند و درخواست داده‌اند که به این گروه بپیوندند.

فرانسه اولین کشور اروپایی بوده که درخواست پیوستن به گروه بریکس را داده است.

ایران به گروه بریکس پیوست

ایران نیز در شهریور ۱۴۰۲ موفق شد به این گروه بپیوندد و چراغ سبز اعضای گروه را دریافت کند حالا نام بریکس به بریکس پلاس تغییر پیدا کرده است.

گروه برکیس چیست و سودی برای ایران دارد؟

بریکس چه سودی برای ایران دارد

با پیوستن ایران به گروه بریکس دیگر تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند مستقیماً بر روی اقتصاد ایران فشار وارد کند و به عبارتی ایران می‌تواند از راه‌های مختلف اقدام به دور زدن تحریم‌ها کند چرا که بانک بین‌المللی برای این گروه تشکیل شده است میتوانند پول‌های خود را بین کشورهای عضو رد و بدل کنند.

در این سیستم دیگر نمی‌شود کسی را تحریم کرد چون نظام دلار محوری وجود ندارد و نهادهای اعتبارسنجی غربی فقط به درد خود غربی‌ها می‌خورد و هر کشوری اختیار دارد با قوانین داخل کشوری هر کاری می‌خواهد بکند ازاین‌رو FATF و بانک جهانی و آی ام اف دیگر اهمیتی ندارند برای کسانی که می‌خواهند با این‌ها کار کنند.

آمریکا به شدت از تشکیل این گروه و توسعه آن هراسان است چرا که نمی‌تواند تحریم‌های کوبنده و مرگبار خود برای کشورهای هدف را به درستی اعمال کند و به عبارت دیگر تاثیر آنچنانی تحریم‌های آنها بر روی کشورها نخواهد داشت.

آرش میراحمدی بازیگر درگذشت بیوگرافی آرش میراحمدی بازیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *