گشايش اقتصادي دولت چیست؟ آیا باز هم مردم ضرر خواهند کرد؟

گشايش اقتصادي دولت چیست؟ آیا باز هم مردم ضرر خواهند کرد؟ جزئیات را در ادامه این بخش از مجله شبونه مشاهده نمایید.

آیا باز هم مردم ضرر خواهند کرد؟

با روی کار امدن دولت ترامپ و تحریم های ناجوانمردانه ای که علیه ایران اعمال کرد مردم ایران به شدت از این تحریم ها متضرر شدند.

تورم سرسام اوری که سفره های مردم را هدف گرفته و روز به روز فشار بر خانواده های ایرانی افزایش میبابد.

مردم چشم انتظار حرکتی از سوی مسئولین هستند تا این بار فشارها کاسته شود اما همچنان این وضعیت ادامه دارد و مردم نیز به شدت در تنگنای اقتصادی قرار دارند.

گشايش اقتصادي دولت چیست؟ آیا باز هم مردم ضرر خواهند کرد؟

حالا خبری از سوی دولت روحانی اعلام شده مبنی بر اینکه در این هفته قرار است که گشایش اقتصادی از طرف دولت به وجود آید!

گشايش اقتصادي دولت چیست؟

شنیده‌های اولیه حاکی از آن است که در این طرح ۲۲۰ میلیون بشکه در فاصله یک‌ساله پیش‌فروش می‌شود؛ یعنی به‌طور میانگین روزی ۶۰۰ هزار بشکه. اگر دولت موفق شود که تمام حجم پیش‌بینی شده را به فروش رساند، با قیمت‌های فعلی ارز سنا و نفت سنگین ایران، حدود ۱۹۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی می‌شود.

در این اوراق، ریسک نوسان قیمت دلار و نفت وجود دارد، اما دولت در این مورد تضمین می‌دهد که سرمایه‌گذاران در هیچ شرایطی متضرر نمی‌شوند و حداقل به میزان سقف سود سپرده بانکی نفع می‌برند. همچنین اوراق سلف موازی این امکان را به خریداران می‌دهد که در صورت نیاز، آن را در بازار ثانویه به فروش برسانند.

در شرایط فعلی، حتی اگر دولت به میزان نصف حجم پیش‌بینی‌شده، موفق به تامین مالی از این محل شود، می‌تواند سایه کسری بودجه را از متغیرهای پولی بردارد.

شنیده‌های اولیه حاکی از آن است که دولت در نظر دارد ۲۲۰ میلیون بشکه نفت پیش‌فروش کند. یعنی درآمد ارزی که فعلا قابل تحقق نیست، در داخل به فروش رساند و با این تیر ۲ هدف بزند؛ هم کسری بودجه را تا حدودی پوشش دهد و هم عملی در راستای مدیریت نقدینگی انجام دهد.

توافقات اولیه حاکی از آن است که اوراق بر مبنای نرخ فروش نفت ایران و نرخ دلار در سامانه سنا قیمت‌گذاری می‌شود؛ البته متقاضیان باید برای خرید، ریال بپردازند. اما با توجه به اینکه عمل به تعهد این اوراق ۲ساله، نیازمند دسترسی دولت به بازار جهانی نفت است، می‌تواند یک پیام سیاسی نیز داشته باشد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

....

اگر متن و یا تصاویری در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا اصلاح و یا حذف شود یا به مدیر سایت پیام بدهید. آیدی مدیر در تلگرام @Webmaster_team

....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *