ماجرای امامزاده قلقلی و فلسفه غلتیدن در امامزاده قلقلی

ماجرای امامزاده قلقلی و فلسفه غلتیدن در امامزاده قلقلی +فیلم

ماجرای امامزاده قلقلی و فلسفه غلتیدن در امامزاده قلقلی را در این بخش از سایت شبونه اماده نموده ایم که امیدواریم مورد پسند شما قرار بگیرد.

امامزاده ای در جاده قزوین به گیلان وجود دارد که مردم برای گرفتن حاجت به این امامزاده میروند و در انجا بر روی زمین غلت میخورند!

ماجرای امامزاده قلقلی و فلسفه غلتیدن در امامزاده قلقلی

در این بخش از اخبار ایران و جهان به این موضوع پرداخته ایم.

تاریخچه امامزاده قلقی یا محمد بن حنیفه

پیدایش و ساخت امامزاده قلقی در زمان آل بویه بوده و در دوران حکومت آل بویه برای امامزاده حنیفه حرم و ضریح ساخته شده است.
امامزاده قلقی در شمال ایران قرار دارد به امامزاده قلقلی و یا غلتان معروف است و برای افرادی که این منطقه را می شناسند جایگاه ویژه و ارادت خاصی دارند.
ساکنان خطه شمال برای امامزاده حنیفه و یا امامزاده قلقلی احترام زیادی قائل هستند و مردم زیادی برای زیارت به مکان زیارتی می آیند. خبرهای ایران

مکان جغرافیایی امازاده قلقلی

در جاده قزوین به گیلان در نزدیکی شهر لواشان قرار دارد.
این مکان زیارتی در روستای بیورزن واقع است.

این مکان با همه ابنیه مقدس در اقصا نقاط ایران تفاوت دارد و آداب خاصی در هنگام زیارت وجود دارد که زائران آن را انجام می دهند.
از آداب خاص امامزاده قلقلی این است که زائران قلقل کنان و با غلت زدن و دراز کش باید این مسیر را طی کنند تا به امامزاده برسند.

فیلم ماجرای امامزاده قلقلی

علت و دلیل غلتیدن در امامزاده قلقلی

اگر درباره علت این آداب و قلقل خوردن در مسیر امامزاده قلقلی از ساکنان منطقه سوال بپرسید و علت را جویا شوید هیچ کدام دلیل محکم و قاطع با مدرک و سند تاریخی ندارند و هر کدام به گونه ای علت غلتیدن را بیان می کنند و ضد و نقیض هایی که درباده علت آن بیان می کنند ، نشانگر این است که این رسم سند تاریخی ندارد و بداهه و بدون ریشه قوی مذهبی نسل به نسل چرخیده است.

عقاید و نظرات درباره غلتیدن

یکی از عقاید مردم این است که فرد عالمی به نام حنیفه در طی حادثه ای به چاه سقوط می کند و اسب وی برای اینکه صاحبش را نجات دهد روی زمین می غلتد تا حنیفه از چاه با طنابی که اسب می کشید بیرون آید.

نظر دوم درباره علت غلتیدن

عده ای نیز می گویند که محمد بن حنیفه در جنکی زخمی می شود و سپس کشان کشان خودش را به جای کنونی که محل دفنش است میرسد و به شهادت می رسد ، برای همین اگر روی زمین غلت زده به این امامزاده برویم حاجت روا می شویم.

شکل و روش غلت زدن

زائرانی که به این مکان زیارتی می ایند وقتی به جلوی درب امامزاده حنیفه می رسند با خلوص نیت قصد حاجت کرده و دراز کش و غلت زنان شروع به قلقل زدن می کنند و از پله ها پایین می روند.

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *