بیماری ناگ چیست و علائم بیماری ناگ و نحوه ابتلا

تاریخ انتشار 15 شهریور 1400 – زمان مطالعه 3 دقیقه

بیماری ناگ چیست و علائم بیماری ناگ و نحوه ابتلا به این بیماری را در این بخش از مجله شبونه مشاهده نمایید

بیماری ناگ در کشورمان مشاهده شده و حالا بسیاری از مردم را نگران کرده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در این باره گفته که اولین مورد بیماری ناگ که شبیه بیماری وبا است در کاشان شناسایی شده است بیماری که کشندگی بالایی دارد

بیماری ناگ چیست و علائم بیماری ناگ و نحوه ابتلا

بیماری ناگ یک نوع بیماری روده ای بوده  که در مناطق معتدل و ساحلی شایع می‌شود و نخستین بار در کشور ژاپن این بیماری دیده شد که آن هم به دلیل مصرف غذاهای دریایی خام بود.

دلایل بیماری ناگ

۵ فاکتور انتقال بیماری ناگ موثرند که آن هم آب و غذا و سبزیجات و میوه و دستهای آلوده هستند این بیماری ها مانند بیماری وبا شکل می گیرد و منشاء آن عفونت روده است

برای پیشگیری از بیماری ناگ باید در مصرف غذاهای دریایی دقت بیشتری که کاملاً از پخته شدن آن اطمینان حاصل نمود

علائم بیماری

آغاز ناگهانی اسهال رقیق شدید و بدون درد و تب از نشانه‌های بیماری ناگ است. اسهال به اسهال آب برنجی معروف است و فرد بیمار گاه روزانه بیش از ۳۰لیتر آب دفع می‌کند که این مقدار دفع آب باعث اسیدوز و نهایتاً می‌تواند منجر به مرگ فرد شود. گاهی در آغاز بیماری استفراغ دیده می‌شود. بیمار احساس تشنگی دارد و بی‌قرار است، از درد پشت ساق پا شاکی است، زبان خشک، چشم‌ها گودرفته و نبض ناتوان است.

راه‌های پیشگیری از ناگ

اگر نکته‌های بهداشتی رعایت نشود شیوع بیماری هایی همچون خود وبا نیز وجود دارد. افراد جامعه نگران نباشند و اگر سراغ درمان نروند با جایگزین کردن آب و مایعات، خود به خود خوب می‌شود.»

در حالی خبر از شناسایی بیماری ناگ در کاشان داده شده، که اخیرا نیز برخی از بیمارستان‌ها از شناسایی بیماری قارچ سیاه خبر دادند. قارچ سیاه هم بیشتر در بیماران دیابتی دیده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.