بیوگرافی نصرالله شیرین آبادی فراهانی آهنگساز و نوازنده +علت فوت

بیوگرافی نصرالله شیرین آبادی فراهانی آهنگساز و نوازنده +علت فوت

بیوگرافی نصرالله شیرین آبادی

نصرالله شیرین آبادی فراهانی موسیقیدان و آهنگساز، نوازنده و مدرس ویولن متولد سال ۱۳۲۳ در شیرین‌آباد فراهان است و در 9 اردیبهشت 1403 فوت کرد.

نصرالله شیرین آبادی فراهانی نابینا بود و از موسیقیدانان روشن دل بوده است.

بیوگرافی نصرالله شیرین آبادی فراهانی آهنگساز و نوازنده +علت فوت

شیرین‌آبادی موسیقی را زیر نظر حبیب الله بدیعی آغاز کرد و در سن ۱۷ سالگی به صورت حرفه ای موسیقی را یاد گرفت و انقدر در این زمینه با استعداد بود که حبیب الله بدیعی  به او لقب صبا کوچولو را داد.

«سال 1323 در روستای شیرین‌آباد فراهان از توابع اراک متولد شدم و در همان دوران بر اثر یک اشتباه، بینایی‌ام را از دست دادم. این اتفاق بسیار تلخی بود، اما مدتی بعد از آن به تهران آمدیم و سرنوشتم به کلی تغییر کرد.»

در آن روزگار روستای شیرین‌آباد جزو اموال و دارایی‌های ارباب حجازی محسوب می‌شد و وقتی خانواده نصرالله راهی تهران شدند ارباب حجازی که در تهران ملک و املاکی داشت، پیشنهاد داد نزد او زندگی کنند. شیرین‌آبادی در این باره عنوان می‌کند: «وقتی ارباب حجازی فهمید ما به تهران آمده‌ایم به پدرم گفت به باغ او که در محدوده محله «باغ صبا» (حوالی خیابان شریعتی و خیابان ملک) بود، برویم و آن‌جا ساکن شویم. همین کار را کردیم. چند سالی آن‌جا بودیم و بعد به خیابان سهروردی آمدیم. در خیابان سهروردی همسایه‌ای به اسم خانم غروی داشتیم. ما و خانم غروی دوست مشترکی به نام خانم ژاله صدری افشار داشتیم که در هنرستان موسیقی تحصیل می‌کرد و با آقای هوشنگ ظریف و بقیه اعضای گروه پایور همکلاسی بود.»

بیوگرافی نصرالله شیرین آبادی فراهانی آهنگساز و نوازنده +علت فوت

او می‌افزاید: «وقتی با خانم صدری آشنا شدم از من پرسید دوست داری موسیقی یاد بگیری؟ تصوری از دنیای موسیقی نداشتم. وقتی برایم شرح داد با اشتیاق پذیرفتم. به واسطه ایشان به مدرسه‌ای رفتم که برای اولین بار به نابینایان درس و موسیقی آموزش می‌دادند. این مدرسه در خیابان ری و نزدیکی‌های انبار گندم بود. در آن دوران یک روز آقای روح‌الله خالقی همه بچه‌ها را جمع می‌کند و می‌پرسد آقایان و خانم‌ها چه کسی حاضر است برود به نابیناها درس بدهد؟ چند مرتبه سوالش را تکرار می‌کند تا این‌که آقای حسینعلی وزیری‌تبار، نوازنده کلارینت داوطلب می‌شود. وقتی آقای وزیری تبار به مدرسه نابینایان آمد، دستور داد برای‌ ما ساز بخرند. همین آقای وزیری‌تبار بود که بعدها هوشنگ ظریف، حسن منوچهری و سیمین آقارضی را به این مدرسه آورد.»

بیوگرافی منوچهر صهبایی رهبر ارکستر سمفونیک تهران 

بیوگرافی مرتضی شفیعی نوازنده ارکستر ملی موسیقی اصفهان

سوابق

شیرین‌آبادی علاوه بر نوازندگی، در زمینه آهنگسازی و تدریس موسیقی نیز سال‌ها فعالیت داشته است. آیین نکوداشت وی دی ماه سال گذشته با حضور جمعی از هنرمندان در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای وی می‌توان به همکاری با هنرمندانی همچون جلیل عندلیبی و شهرام ناظری در گروه مولوی به عنوان نوازنده قیچک آلتو و اجراهای دیگر او با همراهی محمدرضا لطفی و ناصر فرهنگ‌فر اشاره کرد.

بنا بر اعلام خانه موسیقی ایران، مراسم تشییع پیکر این هنرمند فقید چهارشنبه- ۱۲ اردیبهشت ماه- در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار خواهد شد.

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *