خدانور لجعی دزد بود آیا؟ اهل کجا بود آیا زندان بوده چگونه فوت شد؟

خدانور لجعی دزد بود آیا؟ اهل کجا بود آیا زندان بوده است؟ خبرهای ضدونقیض از مرگ خدانور لجه ای که در فضای مجازی منتشر شده است.

خدانور لجعی دزد بود آیا؟ اهل کجا بود آیا زندان بوده است؟

خدانور لجعی دزد بود آیا؟

نام خدانور لجعی زمانی مورد توجه قرار گرفت که تصویرش در حالی به یک میله وسط خیابان دستبند شده بود در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و درباره او گفته شد که او از معترضان بوده که توسط پلیس دستگیر شده است و برای درس عبرت به خیابان دستبند زده شده است بعد از مدتی گفته شد که این شخص فوت کرده است

بعد از اخبار ضد و نقیض درباره هویت این شخص در نهایت دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان اعلام کرد که او «صادق کبدانی» مشهور به «خدا نور لجه‌ای» تبعه افغانستان بوده که به جرم سرقت در تیرماه ۱۴۰۱ بازداشت و در مهرماه ۱۴۰۱ با قرار وثیقه آزاد شده بود و در ۱۰ مهر ماه در جریان یک درگیری کشته شد.

اما رسانه های ضدانقلاب میگویند خدانور به علت درگیری با یک بسیجی دستگیر شد و توسط مأموران انتظامی از ساعت دو شب تا هفت صبح به میله پرچم بسته شد.

خدانور لجعی دزد بود آیا؟ اهل کجا بود آیا زندان بوده است؟

رایان حسینی: هر اعتراض و جنبشی که در جهان رخ دهد نمادهایی دارد؛ نمادهایی که به باور معترضان، از یکسو سرکوبشان را روایت کند و از دیگرسو باعث حفظ و استمرار اعتراضات شود. ایران هم از این قاعده مستثنی نیست؛ چنانچه اساسا اعتراضات ۱۴۰۱ از ۲۵ شهريور در واکنش به درگذشت مهسا امینی و با نماد او آغاز شد و بعد از آن نام‌هایی همچون نیکا شاکرمی و سارینا اسماعیل‌زاده و نسرین قادری و نسیم صدقی ده‌ها چهره دیگر به عنوان نماد معترضان بودند.

در تمام موارد روایت مقامات رسمی این بود که درگذشت آنها هیچکدام ارتباطی به اعتراضات نداشته است و عمدتا اعلام شد این افراد یا بیماری زمینه‌ای داشته‌اند یا خودکشی یا گاه حوادث عجیبی برایشان اتفاق افتاده ‌است؛ مثلا درباره نیکا شاکرمی و سارینا اسماعیل‌زاده دلیل فوت، خودکشی ذکر شد یا درباره نسرین قادری مصرف بیش از حد متانول دلیل مرگ عنوان شد؛ درباره نسیم صدقی هم روایت این بود که به او تیر شلیک شده اما حادثه در یک باغ خارج از شهر و با تفنگ وینچستری که در کنار او بوده رخ داده است.

یکی از نام‌هایی که این روزها به عنوان جان‌باخته در اعتراضات مردم مطرح شده، خدانور لجعی یا خدانور لجه‌ای است. درباره او گفته‌اند حتی شناسنامه هم نداشته است اما نام او از این جهت پرتکرار شد که تصویر غمناکش با دستان بسته به یک میله پرچم انتشار یافت؛ در حالی که یک لیوان آب هم جلویش بود.

در صورتی که در این صفحه اطلاعاتی به اشتباه درج شده است میتوانید در قسمت دیدگاه پایین صفحه اطلاع رسانی کنید تا اصلاح یا حذف شود
✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *