علت افزایش قیمت دلار چیست چرا قیمت دلار روز به روز بالا میرود؟

علت افزایش قیمت دلار چیست چرا قیمت دلار روز به روز بالا میرود؟

علت افزایش قیمت دلار چیست

دلار این روزها در بازا آزاد وارد کانال 61 هزار تومان شده است که با هم موجب نگرانی بسیاری از مردم شده است.

نماینده تهران در مجلس نرخ بالای تورم ایران را تشریح کرد و گفت: با توجه به رابطه دو سویه رشد اقتصادی و مهار تورم، روند نزولی تورم می‌تواند از طریق کاهش میزان نااطمینانی در سرمایه‌گذاری اثر مثبت و قابل توجهی بر رشد تولید در اقتصاد داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محسن پیرهادی، با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درباره ضرورت رفع موانع کسب و کار، با بیان اینکه نزولی شدن تورم فعالان اقتصادی را به میدان باز می‌گرداند، گفت: بازگشت اطمینان به عرصه تولید و پویایی اقتصاد کشور نیازمند مهار تورم و میدان دادن به بخش خصوصی و رفع موانع از مسیر کسب و کارها است که ایجاد این زنجیزه و حفاظت از آن همراهی و عزم جدی سه قوه را می‌طلبد.

افزایش قیمت دلار و سایر ارزها سوالات و ابهاماتی را برای مردم به وجود آورده است که چرا روند افزایش قیمت ارز صعودی است و لحظه به لحظه در حال تغییر می باشد.

نرخ ارز در سالهای گذشته نیز چنین سرنوشتی را داشت و روز به روز و ماه به ماه تغییر می کرد.

افزایش قیمت ارز باعث افت سرمایه مردم خواهد شد با توجه به اینکه درآمد مردم بر اساس ریال است افزایش قیمت ارز می‌تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت کالاها و سرمایه مردم داشته باشد.

بسیاری افراد می خواهند بدانند که چرا چنین وضعیتی برای بازار ارز به وجود آمده است عده‌ای از مردم تمایل دارند که زیاد به حواشی و اخبار ارز و قیمت آن توجهی نداشته باشند اما گروه دیگر افزایش قیمت نرخ ارز تاثیرگذار بر روی سرمایه خود میدانند.

دلیل افزایش قیمت ارز

درخواست های عرضه و تقاضا از مهمترین دلایل افزایش قیمت دلار خواهد بود رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تلویزیونی اعلام کرد که علت بالا رفتن قیمت دلار در کشورمان افزایش نرخ بهره در بسیاری از کشورهای دنیا است و همچنین نوسانات فصلی و ناآرامی هایی که در کشور صورت گرفت در این روند تاثیر زیادی داشته است.

شهرام معینی یکی از اقتصاد آنها به خبرگزاری ایمنا می‌گوید که تقاضای بسیار زیاد مردم برای خرید ارز باعث شده که قیمت آن افزایش پیدا کند این اقتصاددان می گوید نرخ ارز توسط درآمدهای ارزی و تقاضای که وجود دارد صورت می گیرد و با توجه به دیدگاه نادرست مردم به درآمدهای ارزی تقاضا برای ارز افزایش پیدا میکند و همین دلیل باعث افزایش نرخ دلار خواهد شد.

حضور شم بادومی ها در امارات و عربستان

اما یکی از دلایل دیگری که می‌تواند بر روی قیمت ارز تاثیر زیادی گذاشته باشد حضور چینی ها در عربستان امارات است که دو بیانیه درباره ایران را مبنی بر جایگزینی نفت ایران با روسیه در بازار ها اعلام کرده بودند.

از سوی دیگر برخی تحلیگران ارزی در کنار عوامل یاده شده افزایش قیمت دلار را ناشی از حضور چشم بادامی ها در عربستان و امارات و صدور ۲ بیانیه درباره ایران، جایگزینی نفت ایران با روسیه در بازارها ، توقف مذاکرات برجام ، کسری بودجه دولت، افت صادرات پتروشیمی به دلیل قطعی گاز ، افزایش تقاضا برای خرید ارز در روزهای پایانی سال 2022 ،افزایش نرخ تورم ، رشد پایه پولی و… می دانند.

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *