عکس مومیایی رضا شاه و آخرین خبر از کشف مومیایی رضا شاه

آخرین خبر از سرنوشت جسد مومیایی رضا خان در شهر ری +‌عکس

آخرین خبر از سرنوشت جسد مومیایی رضا خان در شهر ری +‌عکس را در ادامه در مجله شبونه بخوانید.

سرنوشت جسد کشف شده مومیایی رضا شاه

یک عضو شورای شهر در تهران گفته است که جسد مومیایی شده‌ای که در جریان حفاری در نزدیکی حرم عبدالعظیم در شهرری در جنوب تهران پیدا شده بود متعلق به رضاشاه موسس سلسله پهلوی است.

حسن خلیل‌آبادی، عضو شورای شهر تهران، درباره سرنوشت جسد مومیایی شده گفته “آخرین خبری که داریم این است که مومیایی را در همان محدوده حرم عبدالعظیم که مدفون بود، دوباره دفن کرده‌اند.”

عکس جسد مومیایی رضا خان و آخرین خبر از سرنوشت جسد مومیایی رضا خان در شهر ری +‌عکس

او به محل دقیق دفن پیکر منسوب به رضاشاه اشاره نکرده و گفته “مسئولان امر” آن را می‌دانند.

معلوم نیست که در زمان خاکسپاری مجدد جسد منسوب به رضاشاه، چه آئینی رعایت شده از جمله اینکه دفن آن مطابق دستورات اسلامی بوده یا خیر.

آخرین خبر از سرنوشت جسد مومیایی رضا خان در شهر ری +‌عکس

عکس مومیایی رضا خان

این خبر در فضای مجازی به شدت جنجال به پا کرده و خبر کشف پیکر رضاخان و یا یکی از پادشاهان ایرانی در همه صفحات مجازی دست به دست می چرخد.

مدفن و محل دفن رضاشاه

حسن خلیلی آبادی رئیس کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر ری با تایید خبر کشف مومیایی گفت :  در طرح گسترش و توسعه بخش غربی آستان حضرت عبدالعظیم و گود برداری ها یک جنازه مومیایی شده کشف شده است.
وی گفت بعد از کشف این جنازه، دوباره آن را دفن کردند.

مقبره رضا خان

عکس مومیایی رضا شاه و آخرین خبر از کشف مومیایی رضا شاه

نحوه دفن و تاریخ فوت رضا شاه

رضا شاه در چهارم مرداد سال 1323 بر اثر سکته قلبی در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی فوت کرد.
وی به جزیره موریس تبعید شده است.
جنازه او بعد از فوت در مصر مومیایی شده و بعدا در سال 1329 توسط پسرش محمدرضا شاه به ایران منتقل و طی مراسمی در شاه عبدالعظیم دفن شد.

ماجرای انتقال جسد رضاشاه به خارج از کشور

با شروع انقلاب و ۱ ماه قبل پیروزی انقلاب جنازه رضاخان از ایران خارج و به مصر منتقل شد این خبر در اوایل انقلاب در همه جا منتشر شد اما بعدها خاندان پهلوی ادعا کردند که جنازه رضاخان هنوز در ایران است و خارج نشده است .

تخریب آرامگاه رضاخان توسط خلخالی

خلخالی در اوایل انقلاب مقبره رضاخان را به گفته خودش به دلیل استحکام و مقاومت زیاد با دینامیت خراب کرده است.
خلخالی در کتاب خاطرات خود نحوه خراب کردن مقبره رضا خان را توضیح داده و به آن اشاره کرده است.

تخریب آرامگاه قبر رضاخان توسط خلخالی

با فرمان آقای خلخالی پس از یک سخنرانی طولانی، کار تخریب با کمک مردم شروع شد ولی به گفته خلخالی “در عمل مشاهده شد که مقبره به قدری محکم ساخته شده بود که هیچ بیل و کلنگی به آن کارگر نیست.”

با این روند تخریب غیر ممکن بود و بالاخره گریدر، بولدوزر و جرثقیل هم به کمک آمد.

به روایت خلخالی “ساعت حدود چهار و نیم بعدازظهر بود که از طرف بنی صدر (اولین رئیس جمهور پس از انقلاب ایران) پیام آوردند که از تخریب مقبره دست بردارید.”

حاکم شرع البته در پاسخ به این پیام گفت: “به بنی صدر بگویید هر چه میخواهد طبق مقررات انجام دهد؛ ما اینجا هستیم و تا مقبره را با خاک یکسان نکنیم؛ از اینجا خارج نخواهیم شد.”

در شب اول تخریب احمد خمینی به آرامگاه رضا شاه آمد که آقای خلخالی آن را نشانه موافقت رهبر وقت ایران توصیف کرده است.

ابوالحسن بنی‌صدر تلاش داشت ساختمان مقبره رضا شاه را به موزه “جنایات پهلوی” تبدیل کند ولی آقای خلخالی در خاطرات خود نوشته: “اگر آن‌ها می‌خواستند آثار جنایات پهلوی را در موزه‌ای جمع‌آوری کنند، موزه ایران باستان می‌توانست جای بهتر و بزرگ‌تری برای این امر باشد.”

تلاش آقای بنی صدر به جایی نرسید و کار تخریب از سر گرفته شد که حدود بیست روز طول کشید.

آقای خلخالی صلابت این آرامگاه را تائید کرده و گفته: “ما مجبور شدیم مقبره را با دینامیت به تدریج تخریب کنیم…متجاوز از بیست روز طول کشید تا آن دکل شیطانی فروریخت و مقبره به طور کامل تخریب شد.”

صادق خلخالی در بخش دیگری از کتاب خاطراتش گفته: “هرچه قبر رضا‌خان را کندند، حتی استخوان‌های او هم به دست نیامد.”

عکس مومیایی رضا شاه و آخرین خبر از کشف مومیایی رضا شاه

واکنش پسر محمدرضا شاه درباره جسد پدربزرگش

رضا پهلوی نوه رضاشاه در بیانیه‌ای که پس از کشف این مومیایی منتشر کرد، خواستار آن شده بود که پدربزرگش به عنوان “یک سرباز و خدمتگزار میهن” در ایران دفن شود.

او از نظام جمهوری اسلامی ایران خواسته بود “برای روشن شدن اذهان عمومی و رفع هرگونه ابهام امکان دسترسی به پیکر را به پزشکان و کارشناسان علمی مورد اعتماد و تایید خانواده بدهند.”

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

5 نظر

  1. ساخت و سازهایی که رضا خان برای ایران انجام داد هیچ حکومتی در تاریخ ایران انجام نداده.
    کاری به دستور کشف حجابش ندارم. ولی به دلیل ساخت و سازها آبادی هایش روحش شاد باد

  2. خلخالی تموم انسانهای مهم ایرانی از جمله سپهبد جهانبانی و خسروداد و خیلی های دیگه رو بی جهت اعدام کرد که اگر این افراد زنده بودند صدام جرات نمیکرد به ایران حمله کنه.
    حتی بطور وحشیانه ای اسب شاه حیوون زبون بسته را ذجر کش کرد.
    لعنت به روح نجسش…

  3. ایران نه ارتش داشت نه نیرو هوای زمینی دریایی یا راه هن یا جاده های کشور خیلی مثل جادهای شمال راساخت خلاصه خلخالی خودش معلون تراز همه بود

  4. در اخر با اینهمه ظلم خلخالی اسب زبان بسته سپهبد و بقیه که فقط سرباز بودند فقط انجام وظیفه میکردند خودش در اخر با زجر مرد خلاقی خلاصه بهشتو جهنم همینجاست کسی هم قصر در بره روحش در عذاب شدیده همچی طبیعت و کارماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *