مهریه به نرخ روز در قانون چگونه محاسبه می شود؟

مهریه به نرخ روز در قانون چگونه محاسبه می شود؟

⚖️ مهریه به نرخ روز در قانون چگونه محاسبه می شود؟

قبل از پرداختن به نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز براساس قانون جمهوری اسلامی ایران، لازم است کمی با وجه قانونی مهریه آشنا شوید. در ماده 1082 قانون مدنی ایران از مهریه به عنوان حقی قانونی برای زن یاد شده است که بدون هیچ قید و شرطی بعد از برقراری عقد نکاح (عقد دائم و موقت) به او تعلق می گیرد.

همچنین در قانون بیان شده است که مهریه تعیین شده باید مالیت داشته باشد. مالیت داشتن به این معناست که بتوان برای آن قیمتی تعیین کرد و در صورت لزوم آن را به پول تبدیل کرد. تعیین تعدادی سکه و یا مبلغ مشخصی پول به عنوان مهریه با توجه به فرهنگ هر خانواده در ایران رواج دارد.

مهریه به نرخ روز در قانون چگونه محاسبه می شود؟

چرا مهریه وجه نقد به نرخ روز محاسبه می شود؟

شرایط اقتصادی در همه جوامع باعث کاهش ارزش پول می شود. اما باید به این نکته توجه داشت که کاهش ارزش پول رایج یک کشور نباید باعث کاهش ارزش بدهی شود. بنابراین محاسبه بدهی به نرخ روز جنبه قانونی دارد و برای جلوگیری از ضرر مالی صاحب بدهی در نظر گرفته شده است.

همگی می دانیم که مهریه یکی از اصلی ترین بدهی های هر مرد است و هر زمان که همسر او مهریه را مطالبه کند، مرد موظف به پرداخت آن می باشد. در شرایطی که مهریه به صورت سکه، ملک و … تعیین شده باشد، با گذشت زمان و کاهش ارزش پول، ارزش مهریه تعیین شده همچنان حفظ شده است.

اما در شرایطی که مقداری وجه نقد رایج کشور به عنوان مهریه در نظر گرفته شده باشد، محاسبه مهریه به نرخ روز 1402 صورت می گیرد. در این صورت ارزش مهریه وجه نقد با گذشت زمان حفظ شده و زن متضرر نمی شود.

لازم به ذکر این نکته است که محاسبه مهریه وجه نقد به نرخ روز تنها در رابطه با پول رایج کشور کاربرد دارد و شامل ارز های خارجی مانند دلار و … نمی شود.

مهریه به نرخ روز در قانون چگونه محاسبه می شود؟

مهریه به نرخ روز در قانون با چه فرمولی محاسبه می شود؟

برای تبدیل مهریه به نرخ روز شما میتوانید یکی از دو روش استفاده از سامانه محاسبه آنلاین مهریه به نرخ روز و استفاده از فرمول قوه قضاییه را انتخاب کنید.

برای استفاده از فرمول قوه قضاییه کافیست عدد شاخص قیمت سالانه مربوط به سال عقد و همچنین سال قبل از مطالبه مهریه را از منابع معتبر بدست آورید. شاخص قیمت سالانه در پایان هر سال توسط اداره آمار و بانک مرکزی اعلام می شود. در رابطه با محاسبه مهریه به نرخ روز، شاخص اعلام شده توسط بانک مرکزی برای قوه قضاییه ملاک محاسبه می باشد.

با دانستن شاخص های گفته شده کافیست طبق فرمول زیر با دو عمل ریاضی ساده، ارزش روز مهریه خود را به دست آورید:

مهریه به نرخ روز در قانون چگونه محاسبه می شود؟

*امیدواریم که این مطلب برای شما سودمند واقع شده باشد.*

ثبت بیوگرافی شما یا کسب و کارتان در گوگل ♥ آیا شما هم میخواهید بیوگرافی تان یا کسب و کارتان در گوگل ثبت شود؟ اینجا را ضربه بزنید
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *