نیترات آمونیوم چیست؟ برای چه استفاده میشود؟ نحوه تولید

نیترات آمونیوم چیست؟ برای چه استفاده میشود؟ چرا در انفجار بیروت این همه نیترات آمونیوم وجود داشته است؟؟

بعد از انفجار بزرگ بیروت در 14 مرداد 99 بسیاری از مردم برایشان جالب شده که این مواد به چه دردی میخورد و چرا این حجم از این مواد در انبار نگه داری شده است؟ در این مطلب سعی کردیم که توضیحاتی درباره این مواد منتشر کنیم.

نیترات آمونیوم چیست؟

این مواد یک کود شیمیایی بوده که بیشتر در کشاورزی به کار گرفته میشود و به رشد محصولات کشاورزی کمک بسازیی میکند.

نیترات آمونیوم چیست؟ برای چه استفاده میشود؟

این مواد به شدت قابل اشتعال است و همچون پنپه در کوچکترین زمان از بین میرود.

این مواد با فرمول شیمیایی NH۴NO۳ نشان داده میشود و در صورت برخورد با آتش و جرقه کوچک میتواد انفجار به وجود اورد.

استفاده ر بمب های دست ساز

این مواد چون راحت از باروت در دسترس است به عنوان بمب دست ساز نیز استفاده میشود و قدرت تخریب بسیار بالایی خواهد داشت البته افرادی که اقدام به ساخت بمب دست ساز میکنند باید کارشناس و سواد این کار را داشته باشند چرا که اگه اشتباهی رخ دهد میتواند به شدت خطرناک باشد.

مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت

مواد اولیه برای ساخت آن آمونیاک و اسید نیتریک غلیظ است که به راحتی قابل دسترسی است. شاید سؤالی پیش آید که چرا هرکسی در صدد ساخت و استفاده از آن بر نمی‌آید. درجواب باید این نکته را توضیح داد که مواد منفجره به دو دسته کم‌انفجار و پرانفجار تقسیم می‌شوند. سرعت انفجار و قدرت انفجار رابطه عکس دارند. ازین رو پایه‌های اصلی یک ماده منفجره را یک ماده کم انفجار با قدرت زیاد و یک پرانفجار با قدرت کم تشکیل می‌دهند. پرانفجار‌ها همان چاشنی‌ها هستند. نیترات آمونیوم نیز که یک‌کم انفجار با قدرت بالاست فقط در کنار یک چاشنی قوی منفجر خواهد شد.

مصارف کشاورزی

همانطور که اشاره شد، آمونیوم نیترات یک کود کشاورزی بسیار مهم با NPK برابر با ۰-۰-۳۴ است (۳۴٪ ازت) که البته خلوص پایین‌تری نسبت به کود اوره دارد. مزیت کود آمونیوم نیترات نسبت به اوره، پایدارتر بودن و عدم از دست رفتن ازت در اتمسفر می‌باشد.

📚منبع (source) :

wikipedia

اگر متن و یا تصاویری در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا اصلاح و یا حذف شود یا به مدیر سایت پیام بدهید. آیدی مدیر در تلگرام @Webmaster_team

....

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *