ALT در آزمایش خون چیست معنی آلانین آمینوترانسفراز خون

ALT در آزمایش خون چیست؟ معنی آلانین آمینوترانسفراز خون را در این بخش از مجله شبونه مشاهده نمایید.

ALT در آزمایش خون چیست؟

احتمالا شما هم آزمایش خون داده اید و وقتی نگاهی به آن انداختید با تعدادی حروف که مخفف برخی از کلمات است رو به رو شده اید و نمیدانید که این حروف و علائم چه معنایی دارند .

ALT در آزمایش خون چیست؟ معنی آلانین آمینوترانسفراز خون

ما در این صفحه سعی کرده ایم که به این حروف و علائم بپردازیم و شما را با مفاهیم آنها آشنا کنیم.

آزمایش ALT یا آلانین آمینوترانسفراز، برای اندازه گیری سطح ALT خون به کار می رود. ALT آنزیمی است که توسط سلول های کبدی ساخته می شود. کبد، بزرگترین غده بدن است. کبد دارای چندین کارکرد مهم است. این کارکردها عبارتند از :

  • درست کردن پروتئین ها
  • ذخیره ویتامین ها و آهن
  • حذف مواد سمی از خون
  • تولید صفرا، که به چرخه هضم غذا کمک می کند

ALT مخفف عبارت ALANINE TRANSAMINASE و به معنای آلانین آمینوترانسفراز خون است. ALT برای کنترل کبد اندازه گیری می شود. این تست معمولا همراه تستهای دیگری همچون AST، آلکالن فسفاتاز، لاکتات دهیدروژنار (LDH) و بیلی روبین درخواست می شود.

آلانین آمینوترانسفراز چیست؟

ALT عمدتا” در کبد یافت می شود اما مقدار کمی از آن نیز در کلیه ها، قلب، ماهیچه ها و پانکراس وجود دارد. پیش از این به ALT ، سرم گلوتامیک پیروویک ترانس آمیناز (SGPT) گفته می شد. مقدار این آنزیم در خون معمولا” اندک است.

ALT برای کنترل کبد اندازه گیری می شود. این تست معمولا” همراه تستهای دیگری همچون AST ، آلکالن فسفاتاز، لاکتات دهیدروژنار (LDH) و بیلی روبین درخواست می شود.

همچنین ببینید: علائم جدید ویروس کرونا از سکته مغزی تا اسهال و استفراغ

ALT آنزیمی است که بیشتر در سلول های کبد و کلیه یافت مي شود؛ مقادير بسیار کوچکتر آن نیز در قلب و عضلات یافت مي شود. در افراد سالم، سطح ALT در خون پایین است. زمانی که کبد آسیب دیده است، معمولا قبل از آن كه علائم بارزتر آسیب کبدی مانند زردی رخ دهد، ALT داخل جریان خون آزاد مي شود. این امر ALT را يك آزمایش مفید برای تشخیص آسیب کبدی مي سازد.

ALT در آزمایش خون چیست؟ معنی آلانین آمینوترانسفراز خونALT در آزمایش خون چیست معنی آلانین آمینوترانسفراز خون

تست SGPT یا ALT در آزمایش خون برای بررسی با غربالگری اختلالات کبدی و همراه با تست SGOT یا AST در خواست می شود. این آنزیم در سلولهای کبدی و کلیه به مقداری کمتر در سلول های بافت قلب و عضله وجود دارد.

آنزیم آلانین آمینو ترانسفراز که با اختصار به آن آمینو ترانسفراز ALT می گویند و SGPT، بیشتر در سلول های کبد و کلیه یافت می شود. در افراد سالم سطح آن در خون پاین می باشد ولی در موقع اسیب دیدن کبد، قبل از ظاهر شدن علائمی مانند زردی، ALT به جریان خون آزاد می شود. در این بخش تک پزشک شما را با تست SGPT یا ALT در آزمایش خون آشنا خواهد کرد.

همچنین ببینید: بیماری طاعون خیارکی چیست؟

ALT اغلب همراه با آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) یا به عنوان بخشی از پانل کبد براي غربالگري و یا کمک به تشخیص اختلالات کبدی درخواست مي شود. ALT و AST دو تا از مهمترین تست ها برای تشخیص آسیب کبدی در نظر گرفته مي شود، اگر چه ALT از AST اختصاصي تر است.

ارزش ALT اغلب در مقایسه با نتایج آزمايش های دیگر مانند آلکالین فسفاتاز (ALP) پروتئین تام و بیلی روبین برای کمک به تعیین نوع بیماری کبدی به كار مي رود.

ALT برای پايش درمان افراد مبتلا به بیماری کبدی و بررسي مؤثر بودن آن استفاده مي شود و ممکن است به تنهايي یا همراه با تست های دیگر برای این منظور درخواست شود.

ALT در آزمایش خون چیست؟ معنی آلانین آمینوترانسفراز خونALT در آزمایش خون چیست معنی آلانین آمینوترانسفراز خون

سطح ALT در هپاتیت مزمن خيلي بالا نيست، اغلب کمتر از 4 برابر بالاترین سطح نرمال است. در هپاتیت مزمن، ALT بین حد نرمال و افزایش كم، متفاوت است.

در بيشتر بیماری های کبدی، سطح ALT بالاتر از AST است و در نتيجه نسبت AST / ALT پایین خواهد بود. چند مورد استثناء وجود دارد. نسبت AST / ALT معمولا در هپاتیت الکلی، سیروز و جراحت ماهیچه ای افزایش مي يابد.

✅ لینک این صفحه برای ارسال به دوستان:

....

اگر متن و یا تصاویری در این صفحه به اشتباه درج شده در قسمت دیدگاه (پایین صفحه) اعلام کنید تا اصلاح و یا حذف شود یا به مدیر سایت پیام بدهید. آیدی مدیر در تلگرام @Webmaster_team

....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *